Абсолютно всі ділянки землі в нашій країні знаходяться у володінні у приватних осіб, або ж держави. У першому випадку покупка може здійснюватися за допомогою укладення спеціального цивільного договору. Що ж стосується викупу земельної ділянки у державних структур, то дане питання вирішується в ході аукціонних торгів. Це найбільш поширений варіант, хоча і трапляються різні виключення, викликані тими чи іншими умовами укладання угоди.
Потрібно відзначити, що ініціювати проведення торгів має право тільки уповноважений орган, який представляє державну владу. Також це можуть зробити фізичні і юридичні особи. Правда, всі витрати по збору відповідної документації лягають виключно на їх плечі.
Як підготуватися до аукціону
Щоб з великою ймовірністю отримати бажаний результат, експерти рекомендують зробити наступний набір дій:
- Підготувати деталізовану схему ділянки, обов'язково затвердивши її, подавши заяву в володіючи потрібними повноваженнями органи державної влади. Важливо тільки пам'ятати, що подібна заява буде перебувати на розгляді в перебігу двох місяців, тому не варто зволікати з його подачею. Після завершення перевірки виноситься остаточне рішення. Воно може бути позитивним або негативним. В іншому випадку закон зобов'язує надати аргументи, які змусили відмовити в задоволенні заяви.
- Територія повинна бути поставлена на кадастровий облік, попередньо пройшовши процедуру межування.
- Також слід подбати про реєстрацію прав власності на розглянуту землю.
- Тільки після цього відправляється звернення з проханням цільових інстанцій про проведення торгів. Щоб вона була задоволена, до неї прикріплюється кадастровий номер ділянки.
- В кінці на земельному наділі влаштовуються технічні умови для підключення до інженерних комунікацій і мереж.
Дотримання всіх цих умов дозволить домогтися проведення торгів з викупу ділянки землі у держави. Правда, остаточне рішення розглядається і приймається протягом двох повних місяців. До отримання остаточної відповіді проведення аукціону вважається неможливим.
Згідно з нормами чинного законодавства, подача документів на участь в торгах повинна бути проведена не менш ніж за п'ять днів до попередньо призначеної дати. Що стосується форми проведення, то зараз часто практикуються електронні торги, хоча очна форма теж не є рідкістю. Наприклад, вони часто практикуються в ситуаціях, коли предметом аукціону виступає земля, призначена для будівництва житлових будинків та споруд. Точно так йдуть справи і з сільськогосподарськими наділами.
По завершенню торгів представники уповноваженої комісії складають протокол, в який вноситься переможець, сума угоди та інша інформація. Цей документ повинен бути опублікований на офіційному сайті органу державної влади і знаходиться у відкритому доступі для всіх зацікавлених осіб.
Можливі проблеми при викупі ділянки землі у держави
Звичайно ж, такий складний процес може бути пов'язаний з цілим рядом різних труднощів. Зокрема, можна зіткнутися з такими нюансами:
- В ході торгів або попереднього оформлення документації може виявитися, що розглянута ділянку має певні обмеження в плані продажу. Наприклад, вона потрапила під мораторій, або ж на ньому заборонено вести будь-які будівельні роботи.
- Супутні ділянці документи можуть містити в собі безліч неточностей і помилок. Виявлення різноманітних невідповідностей документів і реального стану справ не можна назвати чимось незвичайним.
- Співробітники державних установ можуть мати недостатню кваліфікацію, що неминуче призведе до значного затягування процесу обробки запитів.
Щоб гарантовано уникнути безлічі неузгодженостей і труднощів, краще звернутися за допомогою до професійних адвокатів, які зможуть привести свого клієнта до отримання бажаного результату.