Визначення порядку права користування житловим приміщенням

Для того щоб виселити з житлового приміщення або зняти з реєстрації будь-якого громадянина, спочатку слід довести, що він не має права користування даним житлом. Під житлом стоїть розуміти будь-яке приміщення, яке знаходиться в житловому фонді, це може бути квартира, будинок, кімната в гуртожитку, службова квартира і т.д. Такий порядок дій встановлено через те, що подібні взаємини між громадянами регулюються нормами житлового, цивільного та в ряді випадків сімейного кодексів України.

Даний підхід працює і у зворотному напрямку. Якщо вас не зі своєї волі хочуть виселити або зняти з реєстрації в судовому порядку, слід довести наявність прав користування житлом.

Коли виникають спори про право користування житлом

Подібні правові спори виникають в наступних ситуаціях:

  1. Між колишнім подружжям, адже розірвання шлюбу не позбавляє права і далі проживати в спільній квартирі (будинку), навіть якщо громадянин не має майнових прав на дану нерухомість.
  2. Між спадкоємцями. Якщо права власності були передані за договором спадкування, то особи, які не включені в цей список, але зареєстровані або проживають за даною адресою, не позбавляються в автоматичному порядку права на подальше проживання. Також суперечка може виникнути, якщо спадкоємців декілька.
  3. Між власником приміщення і особами, які проживають в квартирі (будинку) на підставі договору оренди або іншої угоди. В даному випадку власником може виступати як приватна, так і юридична особа або місцева влада.

Вище наведені окремі випадки, коли між громадянами може виникнути спір про право проживання в одному житловому приміщенні. На практиці ж кожен випадок унікальний, і щоб розібратися в ситуації, що склалася рекомендується заручитися підтримкою профільних юристів.

Встановлення права користування житлом у суді

Порядок користування жилим приміщенням може регулюватися приватно, якщо між власником і проживаючими особами укладено відповідний договір і сторони його дотримуються. У всіх інших випадках встановити порядок користування житловою нерухомістю можна тільки через суд.

При розгляді справи суд буде враховувати такі фактори:

  • Майнові права. Навіть якщо вам належить тільки частина квартири (будинку, кімнати у гуртожитку), згідно із законом ви маєте право користуватися цією нерухомістю.
  • Фактичне проживання за вказаною адресою, без перерв понад півроку за відсутності на те поважних причин. Також враховуються додаткові чинники, такі як наявність реєстрації, матеріальне і фізичне участь у благоустрої приміщення, оплата комунальних платежів і т.д.
  • Родинні зв'язки. Отримати дозвіл на користування житлом від близьких родичів, які вже використовують його на постійній основі, можна усно. Якщо це питання окремо не регулюється угодою з власником, наприклад договір оренди або шлюбний контракт.
  • Соціальні фактори. Суд може дозволити громадянинові проживати в займаному раніше приміщенні, якщо у того під опікою є неповнолітні діти і він не має іншої можливості забезпечити їх гідним житлом.

Таким чином, рішення судової інстанції багато в чому залежить від того, наскільки правильними будуть дії позивача або відповідача в кожній конкретній ситуації. Адже ряд правових норм ЦК і ЖК, що регулюють право користування житловою нерухомістю, є взаємовиключними. Тому суд зобов'язаний розглянути всі аспекти і прийняти рішення, грунтуючись на сукупності різних факторів.

Центр правової допомоги Advocate24.info надає юридичні послуги в галузі житлового та цивільного права. Наші фахівці оцінять вашу ситуацію, визначать перспективи судового розгляду, допоможуть зібрати докази, і підготувати позов до суду.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Закон передбачає норму житлового кодексу, за якою можна в примусовому порядку виселити члена сім'ї або колишнього члена сім'ї, якщо мова йде про колишнього чоловіка, дружину і їх родичів. Особливість даної процедури в тому, що виселення проводиться без надання іншого місця...
Кожен громадянин України повинен бути зареєстрований за місцем свого фактичного проживання. Раніше даний інститут називали пропискою, потім його нібито скасували і запровадили реєстрацію, але особливої різниці між ними немає. Як і раніше за цією адресою вас будуть розшу...