Встановлення факту родинних відносин

На підставі ступеня кровної спорідненості встановлюється черговість спадкування, що впливає на долю в виділеній власності. У цивільному кодексі України прописано чотири категорії громадян, які можуть претендувати на майно померлого за фактом наявності родинних відносин. Це можуть бути і більш далекі родичі, якщо заповіт не складено, а інших спадкоємців за законом не виявлено або вони відмовилися від своїх прав.

Щоб нотаріус міг розподілити спадщину, йому потрібно надати відповідне документальне підтвердження. До розгляду приймаються тільки офіційні папери, які не пошкоджені і не містять помилок. Якщо таких немає, або вони не дають можливості встановити факт родинних відносин, то єдина можливість - звернутися в судову інстанцію.

Судовий розгляд

Для отримання позитивного судового рішення важливо підготувати наступну доказову базу:

  1. Відмова нотаріуса у письмовій формі, якою він підтверджує факт неможливості встановити спорідненість в рамках своєї посадової інструкції. До неї додаються довідки з органів реєстрації актів цивільного стану, що підтверджують неможливість відновити дані.
  2. Документи, які засвідчують вашу спорідненість з спадкодавцем, це можуть бути листи, щоденники, відео та фотоматеріали, анкети, ордера, акти і т.п. Суд розгляне і врахує все, що може навіть побічно підтвердити ваші слова.
  3. Показання свідків у письмовій формі, які можуть підтвердити спорідненість. Свідки повинні бути готові виступити в суді особисто і підтвердити свої свідчення.

Звертаємо увагу, що визнання вас родичем, ще не дає прав на отримання спадщини, незалежно від наявності інших претендентів. Після набрання рішення суду в силу, ви повинні звернутися до нотаріуса, щоб той провів розподіл майна виходячи з нових обставин. Також на підставі цього рішення не проводиться зміна паспорта та внесення змін до актів цивільного стану, воно використовується тільки в рамках відкритої спадкової справи.

Коли суд не прийме позов

Суд може відмовити в розгляді справи, якщо:

  • Мова йде не про сімейну спорідненість, а спільне проживання. У таких випадках необхідно готувати позов до суду з проханням встановити факт проживання однією сім'єю.
  • Ви маєте можливість довести родинні зв'язки без судового розгляду, але не скористалися нею.
  • Звернення до суду не несе практичної юридичної мети, в даному випадку оформлення спадщини.
  • Якщо заявник відсторонений від спадщини, згідно з передбаченою законом процедурою.

Також вам буде відмовлено в тому випадку, якщо позов складений неправильно, поданий в не уповноважену судову інстанцію або до нього не додаються докази достатні для початку розгляду.

У центрі правової допомоги Advocate24.info вам нададуть консультацію, допоможуть зі збором доказів, підготовкою позову і веденням справи в суді, з питання встановлення факту родинних відносин для отримання спадщини.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Успіх судового розгляду багато в чому залежить від професіоналізму адвоката, який представляє ваші інтереси. Це особливо важливо, коли друга сторона заручилася кваліфікованою юридичною підтримкою. Адже хороший адвокат має практичний досвід і знає всі тонкощі законодавс...
Офіційну процедуру розірвання шлюбу прийнято називати просто розлученням, але це єдине спрощення, яке можна допустити в даному випадку. Законом України визначені підстави для припинення шлюбу, а саме: Шлюб автоматично вважається розірваним, якщо помер один з подруж...