Відновлення строків прийняття спадщини

Якщо ви в період 180 днів (півроку) з дати відкриття спадщини не заявили про свої права, подавши нотаріусу відповідну заяву, згідно із законом вважається що ви автоматично відмовилися від будь-яких майнових претензій. Швидше за все, ви просто не знали про цю процедуру, про те, що спадкодавець помер або не могли написати заяву в силу відсутності в країні, службі в збройних силах України, тривалої хвороби, або з іншої поважної причини. Для таких випадків в цивільному кодексі передбачена процедура відновлення строку прийняття спадщини, виконати її можна заручившись юридичною підтримкою в центрі правової допомоги Advocate24.info.

Як можна відновити строки?

Ви не можете просто прийти в нотаріальну контору, повідомити, що пропустили термін подачі заяви і написати його, пославшись на поважну причину. Нотаріус не має права приймати такі заяви, поки не будуть відновлені належні за законом терміни, а зробити це можна двома способами.

  1. За згодою сторін. Якщо інші спадкоємці вже вступили в права, але вони не мають нічого проти ще одного претендента, то повинні скласти письмову заяву з проханням відновити для вас терміни прийняття спадщини. Важливо, така добровільна згода повинні дати абсолютно всі учасники процесу. Також якщо ви єдиний претендент і пропустили встановлений термін, то питання доведеться вирішувати з органами місцевої влади, тому що спадок, на яке ніхто не заявив своїх прав, згідно із законом переходить державі.
  2. В судовому порядку. У більшості випадків люди, які розділили майно спадкодавця, не бажають віддавати його частину спізнілому претенденту. Тоді вам слід підготуватися до судового розгляду. Спочатку зібрати докази, потім направити позов за місцем розгляду спадкової справи.

У другому випадку ви не можете вимагати відразу свою частку спадщини, тому що за законом позбулися даного права не подавши вчасно заяви. Тому в позові має бути прохання заново відкрити період прийняття спадщини і вказується причина, по якій ви не змогли зробити цього вчасно.

Коли суд може відмовити?

Як правило, суди задовольняють такі позови при наявності поважної причини, наприклад ви проживали тривалий час за кордоном не приїжджаючи в країну, служили в армії, лікувалися від важкого захворювання, або доведете, що від вас свідомо приховували факт смерті спадкодавця. Є й інші подібні причини, головне щоб для суду було очевидно, що вона суттєва і створювала реальні перешкоди для виконання покладених за законом дій у встановлені терміни.

А ось в інших випадках, судова інстанція цілком може винести негативне рішення:

  • Ви не знали про встановлений законом термін. Для суду юридична безграмотність не є поважною причиною.
  • Ви забули написати заяву через сильну завантаженість по роботі і по сімейних справах, тобто банально забули.
  • Ви вже отримували позитивне рішення суду про повторне відкриття термінів вступу в права спадкування, але знову його пропустили. Повторно такі справи не розглядаються.
  • Ви раніше написали офіційну відмову, а потім передумали і вирішили змінити ситуацію, звернувшись до суду.

Але бувають і виключення з наведених вище окремих випадків. Так, наприклад, відомі позитивні рішення суду, коли спадкоємцем виступав літній самотній чоловік, який не мав фізичної чи фінансової можливості отримати юридичну консультацію і дізнатися про терміни подачі заяви. В інших спірних ситуаціях, також можна змінити хід справи на свою користь, якщо заручитися професійної юридичною підтримкою.

У центрі правової допомоги Advocate24.info працюють профільні адвокати по спадщині, які розглянуть вашу ситуацію, оцінять правові перспективи, підкажуть правильний алгоритм дій і при бажанні клієнта допоможуть їх виконати.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Успіх судового розгляду багато в чому залежить від професіоналізму адвоката, який представляє ваші інтереси. Це особливо важливо, коли друга сторона заручилася кваліфікованою юридичною підтримкою. Адже хороший адвокат має практичний досвід і знає всі тонкощі законодавс...
В силу завантаженості на роботі, відсутності в країні або простого небажання бачити свою колишню другу половинку, з'явилася така практика, як розлучення в суді без присутності подружжя або одного з них. Зверніть увагу Є ряд юридичних норм, які важливо знати, звертаючись...