Встановлення факту прийняття спадщини

Існує певна цивільним кодексом процедура, за якою слід приймати належне вам за спорідненням або за заповітом спадщину. Вона має на увазі звернення до нотаріуса, подачу документів і сплату в залежності від ситуації податків. Але часто в силу недостатньої юридичної грамотності населення або банального небажання займатися оформленням документів, люди приймають спадщину за фактом. Таке допускається, якщо ви проживали разом з померлим, зареєстровані в його квартирі (будинку), та раніше спільно користувалися цим майном. Чи варто в такій ситуації вдаватися до будь-яких інших дій?

Навіщо це потрібно?

Юристи, які спеціалізуються з питань спадщини, рекомендують виконувати всі необхідні процедури, щоб офіційно підтвердити факт прийняття спадщини. Відмова від них загрожує наступними обставинами:

  1. Ви можете користуватися, але не розпоряджатися успадкованим майном. Продати таку нерухомість, розділити між декількома співвласниками, зареєструвати в ній нових мешканців, переоформити договори з комунальними службами, провести переобладнання чи перепланування буде неможливо. Це входить з того, що згідно із законом власником все ще числиться спадкодавець, і всі перераховані вище дії повинні виконуватися з його згоди.
  2. Не отримавши статусу власника, ви ризикуєте взагалі залишитися без спадщини. Не рідкісні випадки, навіть між дуже близькими родичами, коли одні спадкоємці позбавляють інших всіх прав, узаконивши факт прийняття майна померлого в одноосібному порядку.

Суд або нотаріус?

Встановити факт прийняття спадщини нотаріально можна тільки в тому випадку, якщо не пройшов 6 місячний термін на подачу заяви про вступ до права або у вас була поважна причина, по якій ви його пропустили. При наявності подібної причини, можна через суд домогтися початку додаткового терміну вступу в права і заново відправитися до нотаріуса. В інших випадках вам доведеться брати участь в судовому процесі.

Вердикт суду багато в чому залежить від проведеної підготовчої роботи. Вам слід потурбуватися підготовкою доказів того, що прийняли спадщину і використовуєте її. Також вас можуть зажадати обґрунтувати відмову від офіційного оформлення майна раніше, тобто, не приховували ви дану власність з метою не платити податки, зберегти субсидію, декларація про службове житло тощо.

Майте на увазі, що не можна встановити факт прийняття спадщини частково. Стандартна ситуація, коли на квартирі скупчилися борги за комунальні послуги, визнаючи її своєю власністю, ви визнаєте своїми і борги. Спадкоємець отримує не тільки майно і матеріальні цінності, до неї також переходять боргові зобов'язання та інші обтяження, накладені на спадкодавця.

У центрі правової допомоги Advocate24.info ваше запитання буде розглянуто індивідуально, і ми запропонуємо оптимальне законне рішення виходячи з інтересів клієнта.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Громадяни України які не досягли 18 років не мають права перетинати державний кордон без наявності відповідного дозволу. Це може бути усна або письмова згода (завірена нотаріусом), або рішення суду що дає право виїзду з країни. Що і коли застосовується, давайте розглян...
Успіх судового розгляду багато в чому залежить від професіоналізму адвоката, який представляє ваші інтереси. Це особливо важливо, коли друга сторона заручилася кваліфікованою юридичною підтримкою. Адже хороший адвокат має практичний досвід і знає всі тонкощі законодавс...