Визнання таким, що втратив право користування житловим приміщенням

В центр правової допомоги Advocate24.info часто звертаються громадяни з проханням вирішити питання з проживанням в їх квартирі або будинку осіб, які, на їхню думку, не мають на це права. Ми розглядаємо кожне таке звернення і надаємо консультацію та іншу юридичну допомогу, при наявності на те законних підстав.

Дані питання регулюються нормами ЦК і ЖК України. Перш ніж вимагати зняття людини з реєстрації за конкретною адресою з його подальшим виселенням або без нього, спочатку потрібно довести факт втрати права користування житловим приміщенням. А зробити це можна виключно за рішенням суду.

Звертаємо вашу увагу, що дані правила діють щодо осіб, які проживають в житлі, але не є його власниками, навіть якщо мова йде про невелику частку в об'єкті нерухомості. Власник може не проживати за цією адресою і не бути там зареєстрований, але це не позбавляє його майнових прав. Згідно із законом йому дозволено використовувати нерухомість у власних цілях безперешкодно, якщо це право не обмежене іншими договорами, наприклад про оренду.

Як набувається право користування житлом

Є два способи як можна отримати право користуватися житловою нерухомістю. Перший - родинні зв'язки. За погодженням діти проживають зі своїми батьками, а при укладенні офіційного шлюбу подружжя може проживати в житловому приміщенні своєї другої половинки. Також чоловік і дружина можуть поширити дію права користування квартирою/будинком на своїх найближчих родичів, досить просто запропонувати їм жити разом. Законом передбачено, що між собою родичі можуть укладати додаткові договори, які будуть регулювати їх відносини з житлових питань.

Другий варіант - передбачає укладання договору. Є різні форми таких угод, наприклад договір з фізичною або юридичною особою про оренду приміщення. Також компанії і муніципальна влада можуть надавати дозвіл на проживання в квартирах і гуртожитках на підставі ордера своїм співробітникам, особам які пройшли навчання або перебувають у відрядженні.

Коли особа втрачає право користуватися житлом

Громадянина можна позбавити права користування об'єктом житлової нерухомості, якщо він:

  1. Не проживає за даною адресою більше півроку і не приймає ніяких дій по його підтримці, наприклад не вносить свою частку за сплату комунальних платежів, не допомагає облаштовувати побут і т.д.
  2. Не проживає в службовому гуртожитку або квартирі, але продовжує виплачувати гроші згідно з договором. У такому випадку його можуть позбавити права користування, тому що суд визнає, що громадянин більш не потребує надання службового житла.
  3. Закінчився договір оренди, або були порушені умови договору, які передбачають його дострокове розірвання з подальшим виселенням.

Такі справи розглядаються в найкоротші терміни, коли відповідач проти даного рішення суду. В такому випадку він може навіть не бути на засіданнях, а просто подати заяву і вказати в ньому, що не має нічого проти позбавлення цих прав на вказане житло. Якщо ж відповідач не бажає втрачати право користування, то суд буде брати до уваги не тільки майнові, але і соціальні чинники. Додатково до справи обов'язково залучають органи опіки та піклування, коли відповідач має неповнолітніх дітей, які згідно із законом втратять право проживання разом зі своїми батьками (опікунами).

Як вирішуються дані суперечки щодо членів сім'ї

Спори через проживання на одній житловій площі часто виникають між колишнім подружжям. Зареєстрований факт розірвання шлюбу не означає, що колишній чоловік або дружина повинні виїхати з квартири колишнього одного з колишнього подружжя. Припинення шлюбу не позбавляє законних підстав продовжити користування житловим приміщенням, це питання має розглядатися окремо.

По-перше, слід закрити наявні майнові суперечки. Як ми відзначали на початку, власника не можна позбавити можливості розпоряджатися своїм майном. Навіть якщо до весілля квартира належала тільки одному чоловікові, другий міг отримати право претендувати на її частину, якщо спільними зусиллями або за спільний дохід був виконаний ремонт, що призвело до поліпшення умов проживання.

По-друге, будь-якого громадянина України не можна просто виставити «на вулицю». Тобто, потрібно довести суду, що у вашої колишньої половинки є де жити в нормальних умовах, але вона просто не хоче змінити місце проживання.

По-третє, після розлучення колишній чоловік/дружина не позбавляється права на проживання, але не має можливості делегувати це право на будь-яких третіх осіб, в тому числі і родичів.

Наведені вище дані можуть здатися заплутаними, але для досвідчених адвокатів з центру правової допомоги Advocate24.info не важко буде розібратися у вашій ситуації і запропонувати варіант її вирішення. Чим раніше ви звернетеся за кваліфікованою юридичною допомогою, тим швидше буде вирішене ваше питання.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Кожен громадянин України повинен бути зареєстрований за місцем свого фактичного проживання. Раніше даний інститут називали пропискою, потім його нібито скасували і запровадили реєстрацію, але особливої різниці між ними немає. Як і раніше за цією адресою вас будуть розшу...
Закон передбачає норму житлового кодексу, за якою можна в примусовому порядку виселити члена сім'ї або колишнього члена сім'ї, якщо мова йде про колишнього чоловіка, дружину і їх родичів. Особливість даної процедури в тому, що виселення проводиться без надання іншого місця...