Вселення і виселення з житлового приміщення

Питання вселення та виселення з житлового приміщення регулюються одночасно статтями Житлового і Цивільного кодексів України. Це означає, що для успішного вирішення своєї справи потрібно узгодити правову позицію відразу з обома кодексами і домогтися того, щоб суд прийшов до тих самих висновків.

Житлові спори між родичами

Спори стосовно спільного проживання в квартирі вже колишнього подружжя виникають досить часто. Якщо звернутися до норм законодавства, то при офіційному укладенні шлюбу один із подружжя автоматично отримує право користування житлом своєї другої половинки, і навіть може давати дозвіл на таке право своїм близьким кровним родичам. Винятки становлять лише випадки, коли укладено договір, наприклад шлюбний контракт, в якому обумовлені дані відносини.

Після того як шлюб офіційно розірваний, колишній чоловік (дружина) не позбавляються права користування житлом, це поширюється і на їхніх родичів. Тому потрібно або шукати компроміс і оформляти його шляхом нотаріально завіреного договору, або звертатися до суду. Подібні справи ускладнені тим, що згідно із законом громадянина не можна виселити «на вулицю», тобто без надання йому іншого жилого приміщення, особливо якщо під опікою того є неповнолітні діти.

Поширені помилки при зверненні до суду

При самостійному зверненні до суду, вже колишні родичі часто вчиняють такі помилки:

  1. Вимагають виселення з квартири (будинку), заздалегідь не довівши відсутність у відповідача майнових прав на дану нерухомість. Йдеться про право спільної власності, яке чоловік і жінка могли отримати, купуючи житло в шлюбі, або якщо під час їх спільного проживання житлові умови були істотно поліпшені спільними зусиллями.
  2. У позові про виселення розглянуто питання втрати права користування житлом лише на підставі ЦК, без урахування норм ЖК.
  3. Вимога зняття з реєстрації за місцем проживання, без попереднього доказу відсутності прав на користування житлом.

Це основні причини, за якими суд може відмовити прийняти справу до розгляду. Щоб дізнатися, як юридично грамотно сформувати свою позицію, рекомендуємо попередньо проконсультуватися у наших фахівців. Кожна подібна справа унікальна, і застосування шаблонних підходів без детального вивчення ситуації, практично гарантує відсутність бажаного результату.

Виселення орендатора

Якщо орендар не вносить обумовлену плату або порушує умови проживання (псування майна, конфлікти з сусідами, самовільне заселення інших осіб і т.д.), його можна зобов'язати покинути займане приміщення. У такому випадку важливо мати офіційний договір, в якому будуть прописані підстави для подібних дій.

Якщо квартира (будинок) здавались в оренду неофіційно - це призведе до небажаних юридичним ускладнень. У таких випадках потрібно довести факт перешкоджання користування житловим приміщенням його власника, причиною якого є громадяни, які проживають в квартирі (будинку) без відповідного на те права.

Виселення за борги

Подібна практика застосовується в тому випадку, якщо нерухомість була використана в якості застави, як перед банком, так і перед іншою фінансовою організацією або навіть фізичною особою. Головним доказом будуть умови боргового зобов'язання, чи передбачають вони позбавлення прав власності і на яких підставах. Додатково суд візьме до уваги склад сім'ї власника і наявність у нього іншого жилого приміщення для проживання.

Як правило, громадяни без юридичної підготовки не можуть навіть подати позов, оскільки він суперечить нормам ЦК або ЖК. А якщо проти вас розпочато суд про виселення з боку власника нерухомості, кредитора, роботодавця чи держави, то на стороні опонента гарантовано будуть професійні адвокати. Справитися з їх натиском можна тільки за умови подання ваших інтересів не менше кваліфікованими юристами.

Отримати таку необхідну підтримку ви можете в центрі правової допомоги Advocate24.info. Ми розглянемо вашу ситуацію, встановимо законність вимог всіх сторін і запропонуємо оптимальний варіант захисту.  

Середнє: 5 (3 голосів)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Закон передбачає норму житлового кодексу, за якою можна в примусовому порядку виселити члена сім'ї або колишнього члена сім'ї, якщо мова йде про колишнього чоловіка, дружину і їх родичів. Особливість даної процедури в тому, що виселення проводиться без надання іншого місця...
Кожен громадянин України повинен бути зареєстрований за місцем свого фактичного проживання. Раніше даний інститут називали пропискою, потім його нібито скасували і запровадили реєстрацію, але особливої різниці між ними немає. Як і раніше за цією адресою вас будуть розшу...