Розділ нерухомості, що належить різним власникам

24.11.17

Учасники пайової та спільною власності мають повне право вимагати виділити їм свою частину майна в натуральному вигляді. Незважаючи на поширену в суспільстві думку, це цілком можливо, для подібних випадків в чинному законодавстві навіть передбачається спеціальна процедура, покликана зробити процес поділу майна простішим.

Потрібно відзначити, що розглянуті дії будуть проходити виключно в рамках Цивільного кодексу. При цьому рішення може бути прийняте не тільки в ході складання обопільного договору, але і в судовому порядку. Другий варіант доводиться використовувати, коли сторони не можуть самостійно прийти до спільного рішення. Виділяються наступні умови, які роблять можливим розділ нерухомості на відповідні частки:

  1. Повинна бути конструктивна можливість облаштувати повністю автономне житло в окремій частині об'єкта нерухомості. Це означає, що воно має у своєму розпорядженні власний вход, а також автономні комунікаційні системи.
  2. В ході процедури розділу забороняється наносити будь-якої шкоди об'єкту нерухомості.
  3. Після поділу нерухомість забороняється використовувати не за прямим призначенням, порушуючи тим самим права інших співвласників.

Способи вирішення спору

Як уже згадувалося, всього існує два можливих способу виходу з даної ситуації, і вони заслуговують на окремий розгляд.

Позасудовий порядок

Він передбачає укладання взаємовигідного договору між власниками про розподіл майна. Важливо, щоб у інших власників нерухомості не було різного роду претензій або заперечень, адже тоді весь процес ускладниться. Після досягнення консенсусу можна приступати до робіт по переплануванню об'єкта, а також облаштування автономних комунікаційних систем, здатних забезпечити відокремлену частину всім необхідним. Правда, на це потрібно обов'язково отримати дозвіл у відповідних інстанціях, в іншому випадку проводиться перепланування буде вважатися незаконною. Тому не можна забувати про оформлення абсолютно всієї супутньої документації.

Судовий порядок

Якщо згоди між власниками досягти не вдалося, а питання про розподіл нерухомості все ще актуальне, тоді залишається тільки звернутися за допомогою до компетентних судових інстанцій. Звичайно ж, робити це варто тільки після попереднього збору всіх необхідних документів і грамотного складання позовної заяви. За великим рахунком, від правильності цих дій буде на пряму залежати результативність судового розгляду, а без правильно підібраною доказової бази отримання бажаного результату просто неможливо. Багато в чому, саме з цієї причини і рекомендується відразу заручитися підтримкою адвоката, якому відомі всі тонкощі і нюанси цих процесів.  

Можливі складності

Велика адвокатська практика показала, що найчастіше можуть виникнути такі ускладнюють обставини:

  • Другий співвласник відмовляється давати свій дозвіл на виділення частки від загального об'єкта нерухомості.
  • Виконане перед початком розділу перепланування приміщень не пройшло реєстрацію в БТІ, а значить вважається незаконним.
  • В ході експертизи були виявлені невідповідності в наданих документах, що засвідчують право власності на нерухомість.

Звичайно ж, перелік можна продовжувати ще дуже довго, тому що кожен окремий випадок завжди має цілий ряд унікальних особливостей і нюансів. Саме з цієї причини подібну задачу краще відразу ж довірити професіоналам своєї справи, не витрачаючи час на самостійні спроби все оформити. Пов'язано це з тим, що фахівець зможе на багато швидше зібрати весь необхідний набір документації, а також вибудувати лінію поведінки, покликану відстоювати інтереси свого клієнта, незалежно від будь-яких зовнішніх факторів. Потрібно уточнити, що звернутися до адвоката можна на будь-якому етапі поділу майна, але зробити це варто якомога раніше.

Голоси відсутні