Учасники пайової та спільною власності мають повне право вимагати виділити їм свою частину майна в натуральному вигляді. Незважаючи на поширену в суспільстві думку, це цілком можливо, для подібних випадків в чинному законодавстві навіть передбачається спеціальна процедура, покликана зробити процес поділу майна простішим.
Потрібно відзначити, що розглянуті дії будуть проходити виключно в рамках Цивільного кодексу. При цьому рішення може бути прийняте не тільки в ході складання обопільного договору, але і в судовому порядку. Другий варіант доводиться використовувати, коли сторони не можуть самостійно прийти до спільного рішення. Виділяються наступні умови, які роблять можливим розділ нерухомості на відповідні частки:
- Повинна бути конструктивна можливість облаштувати повністю автономне житло в окремій частині об'єкта нерухомості. Це означає, що воно має у своєму розпорядженні власний вход, а також автономні комунікаційні системи.
- В ході процедури розділу забороняється наносити будь-якої шкоди об'єкту нерухомості.
- Після поділу нерухомість забороняється використовувати не за прямим призначенням, порушуючи тим самим права інших співвласників.
Способи вирішення спору
Як уже згадувалося, всього існує два можливих способу виходу з даної ситуації, і вони заслуговують на окремий розгляд.
Позасудовий порядок
Він передбачає укладання взаємовигідного договору між власниками про розподіл майна. Важливо, щоб у інших власників нерухомості не було різного роду претензій або заперечень, адже тоді весь процес ускладниться. Після досягнення консенсусу можна приступати до робіт по переплануванню об'єкта, а також облаштування автономних комунікаційних систем, здатних забезпечити відокремлену частину всім необхідним. Правда, на це потрібно обов'язково отримати дозвіл у відповідних інстанціях, в іншому випадку проводиться перепланування буде вважатися незаконною. Тому не можна забувати про оформлення абсолютно всієї супутньої документації.
Судовий порядок
Якщо згоди між власниками досягти не вдалося, а питання про розподіл нерухомості все ще актуальне, тоді залишається тільки звернутися за допомогою до компетентних судових інстанцій. Звичайно ж, робити це варто тільки після попереднього збору всіх необхідних документів і грамотного складання позовної заяви. За великим рахунком, від правильності цих дій буде на пряму залежати результативність судового розгляду, а без правильно підібраною доказової бази отримання бажаного результату просто неможливо. Багато в чому, саме з цієї причини і рекомендується відразу заручитися підтримкою адвоката, якому відомі всі тонкощі і нюанси цих процесів.
Можливі складності
Велика адвокатська практика показала, що найчастіше можуть виникнути такі ускладнюють обставини:
- Другий співвласник відмовляється давати свій дозвіл на виділення частки від загального об'єкта нерухомості.
- Виконане перед початком розділу перепланування приміщень не пройшло реєстрацію в БТІ, а значить вважається незаконним.
- В ході експертизи були виявлені невідповідності в наданих документах, що засвідчують право власності на нерухомість.
Звичайно ж, перелік можна продовжувати ще дуже довго, тому що кожен окремий випадок завжди має цілий ряд унікальних особливостей і нюансів. Саме з цієї причини подібну задачу краще відразу ж довірити професіоналам своєї справи, не витрачаючи час на самостійні спроби все оформити. Пов'язано це з тим, що фахівець зможе на багато швидше зібрати весь необхідний набір документації, а також вибудувати лінію поведінки, покликану відстоювати інтереси свого клієнта, незалежно від будь-яких зовнішніх факторів. Потрібно уточнити, що звернутися до адвоката можна на будь-якому етапі поділу майна, але зробити це варто якомога раніше.