Найчастіше, подібна міра вибирається судновими інстанціями дуже і дуже рідко. Зазвичай, зробити це спонукає неправильне поводження з дитиною, загроза для його життя, відсутність належного виховання і так далі. Нерідко до неї вдаються під час шлюборозлучних процесів, використовуючи в якості важеля впливу на одну зі сторін. Сама ця процедура регламентується нормами чинного Сімейного кодексу (СК), в якому чітко прописуються всі її особливості та нюанси. Дана ж стаття покликана допомогти Вам зрозуміти, як потрібно поводитися, потрапляючи в подібну ситуацію.
Зона ризику
В одній зі статей уже згаданого СК вказується перелік причин, виходячи з яких дозволяється позбавляти батьківських прав. Він виглядає наступним чином:
- Відмова виконувати законні зобов'язання, будь то виплата аліментів, прийняття дитини на виховання і так далі.
- Навпаки, надмірне виконання своїх батьківських обов'язків, що завдає шкоди фізичному і моральному благополуччю дитини.
- Ігнорування необхідності забирати дитину з пологового будинку, не маючи на це ніяких поважних причин.
- Наявність різних хронічних захворювань, якими також є наркоманія і алкоголізм.
- Вчинення замаху на вбивство дитини або одного з членів сім'ї. Крім того, під цю причину підпадає і усвідомлене нанесення шкоди здоров'ю будь-якими можливими способами.
- Доведені факти жорстокого поводження з дитиною, нанесення йому фізичних і моральних травм.
Це максимальний перелік, який не підлягає зміні. Це означає, що всі інші мотиваційні причини, що не входять в нього, не можуть стати достатньою підставою для позбавлення прав на дитину. Дана інформація буде корисна всім сторонам можливого судового розгляду.
Дії в разі позбавлення батьківських прав
Для того, щоб гарантовано відстояти свої батьківські права, необхідно зібрати значну доказову базу, яка зможе допомогти під час участі в судовому розгляді. Експерти рекомендують збирати подібні документи:
- Здатні підтвердити належні виконання всіх обов'язків, безпосередньо пов'язаних з доглядом за дитиною.
- Підтверджують відсутність хронічних хвороб, залежностей і так далі.
- Дають Вам позитивну характеристику і позиціонують як гідного члена суспільства.
Безумовно, правильним рішенням стане залучення декількох свідків, які могли б підтвердити всі слова, сказані під час судового процесу. Також непоганий доказовою базою стануть найрізноманітніші фотографії, відеозаписи і так далі.
Після отримання повідомлення про позовну заяву, що стосується позбавлення батьківських прав, необхідно залишити на неї свій відгук, після чого подати зустрічний позов. Для надійності, складати його потрібно разом з Вашим адвокатом.
Можливі складності
Даний процес не можна назвати простим, так як в нього входить безліч дрібних нюансів, нехтування якими може унеможливити досягнення бажаного результату. Зокрема, виділяються такі нюанси:
- Позов обов'язково повинен бути складений за всіма правилами чинного законодавства. В іншому випадку можна програти суднове розгляд через неточності у формулюваннях, помилки в оформленні і так далі. Звичайно ж, подібного розвитку подій необхідно обов'язково уникати. Для цього рекомендується заручитися підтримкою професійного адвоката.
- Друга складність також вирішується залученням спеціаліста. Полягає вона в правильній подачі інформації. Навіть самі незаперечні докази можуть не дати результату, якщо ними неправильно розпорядитися.
Крім цього, варто виділити ораторські вміння. Практика показує, що правильне оперування правовою базою і доказами, помножене на грамотну мову, дозволяє виграти подібний суд.