55555 Колишній чоловік, батько дітей не дає дозвіл на виїзд дитини за кордон

Дозвіл на виїзд дитини за кордон

15.10.16

Громадяни України які не досягли 18 років не мають права перетинати державний кордон без наявності відповідного дозволу. Це може бути усна або письмова згода (завірена нотаріусом), або рішення суду що дає право виїзду з країни. Що і коли застосовується, давайте розглянемо докладніше.

Важливий момент - біометричний паспорт

Перш ніж перейти до основного матеріалу статті, потрібно зробити уточнення через зміну правил перетину кордону після введення біометричних паспортів. Відмітка про перетин державного кордону дитиною до 14 років робиться в закордонному паспорті одного з його батьків, після 14 років - доведеться оформляти власний. Якщо ви все ще використовуєте міжнародний паспорт старого зразка, і він є дійсним, то не потрібно приймати жодних додаткових дій.

А ось для тих громадян, які вже отримали новий біометричний документ і збираються перетинати кордон з ним, держава приберегли невеликий неприємний сюрприз. В документи нового зразка неможливо внести дані про інших осіб, тому позначку про виїзд дитини з країни просто нікуди поставити. У зв'язку з цим для дитини потрібно оформити власний закордонний паспорт, інакше через кордон його не пропустять.

Коли не потрібно оформляти дозвіл

Якщо діти виїжджають за кордон разом з матір'ю і батьком, то для перетину кордону їм потрібні документи, що дозволяють покинути країну, і відправитися на маршруті подорожі. Фактично це свідоцтво про народження і віза (якщо вона потрібна), а позначку зроблять в закордонному паспорті будь-кого з  батьків. Правда це правило працює тільки для тих, хто отримав його до 01 квітня 2015 року. В іншому випадку, вклеїти фото дитини в закордонний паспорт вже не вдасться, і потрібно буде оформляти чаду окремий. Якщо обидва дорослих мають нові біометричні документи, то, як зазначалося вище, аналогічний документ слід завчасно підготувати і для дитини. Без нього вас просто не пропустять.

В даному випадку вважається, що обидва батьки не мають нічого проти того, що їх чадо відвідає іншу країну і ніяких дозволів не потрібно.

Коли дозвіл обов'язковий

Якщо діти молодше 18 років перетинають кордон у супроводі, лише одного з батьків, тоді потрібно мати при собі дозвіл про те, що другий не виступає проти. Зверніть увагу, що навіть якщо ви розведені і по суду дитина (діти) проживає з вами, то все одно зобов'язані погоджувати його поїздку за кордон з колишнім чоловіком (дружиною).

Щоб на кордоні не виникло проблем, потрібно виконати наступні пункти:

  1. Вказати дані особи, яка його видала. Вони повинні бути внесені без помилок і збігатися з державною базою даних.
  2. Вказати країну, місто призначення і час перебування за кордоном. Якщо заплановано відвідати більше однієї країни, всі вони мають бути вказані, тобто скласти максимально докладний маршрут подорожі.
  3. Дозвіл підлягає нотаріальному посвідченню в обов'язковому порядку.

Перетинати кордон без пред'явлення дозволу від другого з батьків можна тільки в тому випадку, якщо він помер або офіційно вважається безвісти зниклою. У такій ситуації слід подати відповідні документи.

Коли ваша дитина самостійно або в складі організованої групи дітей виїжджає з країни без батьків, наприклад з іншим близьким родичем чи вихователем (викладачем). То він повинен пред'явити дозвіл  на тимчасовий виїзд з  країни складене обома батьками або два документа з однаковою датою та метою подорожі від кожного з них окремо. Це може бути спільно складений документ, або два окремих. Другий варіант передбачає, що зазначені в них дані збігаються. Також слід завчасно потурбуватися питанням отримання закордонного паспорта для своєї дитини.

Якщо дозвіл не можна отримати за домовленістю

Розгляд цього пункту почнемо з ще одного важливого моменту. Наведені вище правила діють вже для дітей, яким не виповнилося 16 років. Якщо вашому чаду вже від 16 до 18 років, то за законом він сам має право вирішити їхати йому тільки в супроводі матері (батька) чи ні.

Якщо другий батько проти цієї поїздки, то в такій ситуації батько або мати мають своє законне право та оскаржити їх позицію можна тільки в судовому порядку. Для цього слід скласти і подати позов, в якому буде вказана причина виїзду за кордон і наведені обґрунтування, чому суд повинен проігнорувати незгоду другого з батьків. Кожен такий випадок унікальний, і припустити заздалегідь вердикт неможливо, тому до захисту своєї точки зору слід підходити відповідально, рекомендується наявність професійної юридичної підтримки. У разі позитивного рішення суду він дає разовий дозвіл на виїзд з країни, в якому повинна бути зазначена мета поїздки і час. Вас не випустять з країни з даним документом, якщо ви вже використовували його раніше, або не дотримано терміни і мета подорожі, зазначені в рішенні суду.

Другий з батьків не обов'язково повинен виступати проти, він просто може не мати можливості скласти необхідний дозвіл. Але для прикордонної служби цей факт слід засвідчити і мати на руках свідоцтво про смерть. Аналогічно діє вердикт судової інстанції про визнання недієздатним, безвісно відсутнім або позбавленим батьківських прав. Якщо є всі необхідні документи, дитина може в установлений час покинути територію України з одним з батьків або з іншим дорослим при наявності правильно складеного дозволу.

Як правильно підготуватися до розгляду справи в суді

Якщо ви вирішили скористатися процедурою оформлення документа, що дозволяє виїзд на територію іншої держави неповнолітнього, в судовому порядку, то слід провести ретельну попередню підготовку. Варто розуміти, що такі рішення виносяться українським правосуддям не формально, а тільки на підставі надання переконливих доказів.

Щоб отримати потрібний вердикт за своїм позовом, слід здійснити такі дії:

  1. Правильно сформулювати і скласти позовну заяву. Ряд країн не дають візу поки не отримають необхідних документів і даний дозвіл може виявитися одним з них. Юридично грамотно буде просити дозволу на надання права оформити проїзні документи для поїздки за кордон без наявності згоди другого з батьків.
  2. Зібрати докази того, що дитина дійсно потребує цю поїздку. Серед вагомих причин можуть бути необхідність лікування за кордоном, проходження навчання або участь в різних навчальних або громадських заходах, знайомство з родичами, що проживають в іншій країні. Можуть бути й інші причини, але варто пам'ятати, що суд враховує тільки факти підтверджені доказами. Наприклад, в разі лікування це може бути медичний висновок і договір на надання послуг з іноземною клінікою.
  3. Звертатися до суду потрібно тільки після того, як другий батько відмовився дати згоду добровільно. Вашої усної заяви про подібну розмову буде недостатньо. Для цього потрібно проводити її в присутності нотаріуса або хоча б двох свідків, які зможуть підтвердити ваші слова. В ідеальному варіанті другий батько повинен скласти офіційну відмову, завірену нотаріально, від надання добровільної згоди на виїзд дитини з країни. Порушення цього пункту може привести до того, що суд просто відхилить вашу заяву.
  4. Надати суду докази, що поїздка здійснюється в інтересах дитини. У таких справах потреби дітей мають пріоритетне значення і потрібно це обґрунтувати. Також згідно із законом, діти старше 14 років мають право самостійно давати пояснення суду з цього питання. Якщо на слухання дитина заявить, що не має бажання виїжджати з країни, то таке рішення і буде винесено.

У таких справах суд не має права виносити вердикт без отримання пояснень від другого з батьків. Якщо він не з'явиться на засідання через те що  його не зможуть відшукати за вказаною заявником адресою, то слухання буде перенесено. Тому має сенс самостійно проконтролювати цей момент, інакше ви просто ризикуєте пропустити час поїздки.

Подібну інформацію з цього питання ви можете отримати в центрі правової допомоги Advocate24.info.

Голоси відсутні