55555 Детально про розлучення. Що таке розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу

14.10.16

Офіційну процедуру розірвання шлюбу прийнято називати просто розлученням, але це єдине спрощення, яке можна допустити в даному випадку. Законом України визначені підстави для припинення шлюбу, а саме:

  1. Шлюб автоматично вважається розірваним, якщо помер один з подружжя або офіційно оголошений загиблим.
  2. Шлюб може бути припинений через процедуру розірвання, варіанти якої передбачені СК України.
  3. Шлюб вважається припиненим в результаті смерті одного з подружжя, якщо цей факт мав місце після винесення рішення судової інстанції про розлучення, але воно не встигло набути чинності.
  4.  Шлюб розірвано, коли чоловік або дружина помер в той же день, коли набрав чинності вердикт суду про його припинення.  

Розглянемо два основних способи розлучитися. Перший - подати добровільне заяву в Орган держреєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Другий - звернутися з позовом до суду за місцем прописки одного з подружжя. З приводу складання заяви або позову, ви завжди можете отримати консультацію у наших фахівців.

Кожен з них має свої особливості і обмеження, і то який спосіб слід вибрати, вирішується окремо в кожному конкретному випадку подружжям або одним з них.

Що важливо знати

Для початку давайте розберемо кілька моментів, які важливо знати, перед тим як зважитися подати заяву або позов на розлучення:  

По-перше, в РАЦС або суд слід заявити про своє бажання розірвати шлюбу.

По-друге, В першу чергу пріоритетом для держави є збереження осередку суспільства. Тому в РАЦСі вам обов'язково дадуть 1 місяць на можливе примирення. Що стосується судового процесу, то за чинним законодавством суд має право прийняти рішення про розірвання шлюбі не раніше, ніж через 30 днів подачі позову. До закінчення цього терміну позивач може відкликати свою заяву і процес автоматично припиниться. Більш того, безпосередньо в процесі слухань кожна зі сторін може заявити прохання про надання терміну на примирення і суддя повинен його схвалити.

По-третє, при розлученні зовсім не обов'язково влаштовувати довгі тяжби, щодо спільних дітей і майна. Ці питання можна вирішити шляхом укладення договору, або винести в окреме судове провадження. Справа в тому, що сам розлучення в суді отримати відносно швидко, а ось розгляд з приводу опікунства або розділу спільної власності може тягнутися набагато довше.

По-четверте, подружжя має право залишити за собою прізвище, на яку перейшли при укладенні шлюбу. У разі розлучення ви не зобов'язані знову міняти паспорт і ваша колишня друга половинка не може висувати подібних вимог. Який прізвищем користуватися - особиста справа кожного громадянина.

По-п'яте, СК забороняє подавати на розлучення, якщо дружина вагітна або в сім'ї є дитина віком до 1 року. Але це правило не діє при наявності вагомих підстав, ними може бути загроза життю і здоров'ю матері і дитині, або якщо доведено що чоловік не є біологічним батьком дитини.

По-шосте, існує процедура визнання розлучення недійсним. Якщо буде встановлено, що подружжя продовжили спільне проживання як громадянська сім'я після реєстрації розірвання шлюбу, то його можуть відновити. Ці положення спеціально прописані в СК, щоб боротися з випадками шахрайства. Фіктивні розлучення можуть використовуватися для приховування доходів і майна, а також отримання незаконної матеріальної допомоги від держави.

Процедура розірвання шлюбу в РАЦСі.

За згодою сторін

Тепер переходимо безпосередньо до розірвання шлюбу. Бездітні сім'ї, має право скласти і подати в РАЦС заяву на розлучення.

Заява подається разом або тільки одним чоловіком, якщо у другого є поважна причина для відсутності. Тоді заявник повинен надати нотаріально посвідчений документ від імені другого чоловіка, що він / вона згодні на офіційне припинення шлюбу.

Після чого, РАГС запропонує вам час на примирення протягом одного календарного місяця. В цей час кожен з заявників має право змінити своє рішення і відкликати прохання про розірвання шлюбу. Якщо по закінченню встановленого законом терміну подружжя не передумали, то складається акт про розірвання шлюбу. Розірвання шлюбу реєструється при особистій присутності чоловіка і дружини, вони повинні знову підтвердити свій намір при уповноваженому співробітнику РАЦСу.

Розлучення буде оформлено незалежно від того, чи має місце між ними відкриту суперечку про поділ спільно нажитого майна.  

Окремі випадки

Оформлення розлучення РАГСом проводиться на підставі заяви одного з подружжя, якщо на другого поширюється дія наступних окремих випадків:

  1. визнаний безвісно відсутнім, таке рішення може прийняти суд;
  2. визнаний недієздатним, наприклад, внаслідок психологічного захворювання, алкогольної або наркотичної залежності.

Обидва окремих випадки мають на увазі розірвання шлюбу незалежно від наявності майнової суперечки, в даному випадку він може проходити між чоловіком, який подав заяву, і родичами або уповноваженим представником другого чоловіка.

Логічним завершенням цієї процедури буде отримання свідоцтва про припинення шлюбу. Ви отримаєте його безпосередньо в РАЦСі.

Як відбувається розірвання шлюбу через суд

Як зазначалося вище, сім'ї з дітьми, не які досягли повнолітнього віку, і подружжя, які не висловлюють обопільної згоди на розлучення, мають право розірвати шлюб тільки за рішенням суду.

Якщо чоловік і дружина згодні з тим, що досвід сімейного життя виявився невдалим, вони повинні подати позов і прикласти до нього договір про подальше утримання дітей. У цьому договорі буде вказано з ким залишиться дитина, і яким чином другий батько братиме участь у її вихованні і подальшого життя. Також в нього можна внести пункти, що стосуються виплати аліментів. Для складання такого документа рекомендується залучити досвідченого адвоката або юриста по сімейних справах, так ви гарантуєте захист своїх інтересів. Якщо сторони не можуть прийти до компромісу в цих питаннях, має сенс винести їх в окрему справу для прискорення самого розлучення. Суд прийме до уваги всі подані документи і приступить до розгляду справи не раніше, ніж через місяць. Якщо у відведені для примирення 30 діб подружжя не відмовляться від ідеї розлучитися, і підтвердять своє бажання в суді, буде винесено відповідне рішення. Вердикт суду є офіційним юридичним документом, що засвідчує факт припинення шлюбу, і отримувати окреме свідоцтво в РАЦСі немає ніякої необхідності.

Якщо ваша друга половинка категорично не бажає давати вам розлучення, тоді позовна заява подається в односторонньому порядку до уповноваженого суду за місцем фактичного проживання чоловіка / дружини. Цей момент дуже важливий, адже якщо один із подружжя не отримає повістку, то слухання буде відкладено. Додатково можна подати прохання про встановлення режиму окремого проживання. На підставі нього подружжя зобов'яжуть на час судового розгляду проживати окремо, при цьому на власність, придбану за цей період, не поширюватимуться права спільного володіння. Також вам не обов'язково особисто відвідувати засідання, це може зробити ваш адвокат. Тобто, розлучитися через суд можна взагалі ні разу не зустрівшись зі своїм колишнім (колишньої). Швидкість прийняття рішення в такому випадку буде залежати від наданих вами доказів, а також від дій відповідача.

Найскладніше розглядаються справи, в яких відповідач не тільки виступає проти припинення шлюбу, а й всіляко ухиляється від судового процесу. Він може ігнорувати повістки, пропускати засідання, виїхати з країни, подавати прохання про перенесення слухань і т.д. Подібні перешкоди можна подолати, але знадобиться професійна юридична підтримка.

Якщо у вас є питання з даної тематики або потрібна юридична підтримка, ви можете отримати її в центрі правової допомоги Advocate24. info.

Середнє: 5 (1 голос)