55555 Як розділити автомобіль після розлучення Київ

Як розділити автомобіль після розлучення

1.02.17

При розірванні шлюбу між вже колишнім подружжям повинно бути розділене все майно, яке має статус спільно нажитого. Це означає, що під дане правило підпадають і такі об'єкти як особистий автомобіль. Як же його можна поділити?

Автомобіль - неподільне майно

Реєстрацією та обліком особистих транспортних засобів займається державна автомобільна інспекція. Для неї власником машини є той громадянин, на якого вона зареєстрована. Тому, купуючи машину в шлюбі, не варто реєструвати її на родичів дружини або чоловіка, тому що в разі розпаду сім'ї, довести факт того, що автомобіль є частиною сімейного майна вельми проблематично.

Якщо для управління безпеки дорожнім рухом не має значення, чи перебуває громадянин на момент реєстрації автомобіля в законному шлюбі чи ні, то з точки зору сімейного кодексу цей факт є основоположним. Згідно із законом не має значення, хто вказаний в реєстраційних документах, має водійське посвідчення і постійно використовує машину, важливий лише факт її придбання в законному шлюбі, а значить, на даний тип майна поширюються право спільного володіння.

З іншого боку, особистий транспорт відноситься до категорії майна, яке має статус неподільного. Йдеться про те, що якщо машину в буквальному сенсі розділити на дві рівні половини, то вона не зможе виконувати свої функції, і її цінність буде знижена в рази. У мережі є ролики, коли колишнє подружжя розрізали машину на дві половини, мовляв, ось твоя частина, забирай і користуйся. Але такий підхід вкрай не рекомендується адвокатами, тому що суд може залишити транспортний засіб за тим, хто його пошкодив, а друга сторона отримає компенсацію рівну половині реальної вартості, до моменту нанесення навмисної шкоди. Таким чином, розглядаючи справи про розподіл автомобіля між колишнім подружжям, суд повинен знайти спосіб задовольнити інтереси обох власників, але при цьому зберегти цінність майна.

Варіанти розділу автомобіля при розірванні шлюбу

Раз мова йде про майно, то поділити його між собою завжди можна на підставі укладеного договору. Якщо компромісу не можна бути досягти, тоді слід звертатися в судові інстанції. Як правило, українські суди виносять такі варіанти рішень:

  1. Право власності відходить до колишнього чоловіка (дружини), але він (вона) повинен (на) виплатити другій стороні грошову компенсацію в розмірі половини вартості машини. Для того щоб встановити розмір виплати судом призначається проведення незалежної оцінки.
  2. Машина дістається в приватне володіння одному з подружжя, а другий замість неї отримує інше майно в особисту власність, яке має рівноцінну вартість.
  3. Якщо суд не в змозі вирішити в чию власність перейде автомобіль, то виносить рішення розділити його на частини. Тобто право власності зберігається за обома сторонами.

Останній варіант варто розглянути докладніше. Можна виділити позитивний момент, що тепер кожен із подружжя офіційно є власником, тому що цей факт встановлений судом. А мінуси такого рішення в тому, що абсолютно незрозуміло як два власники повинні ділити автомобіль між собою. Зазвичай в такому випадку доводиться домовлятися між собою (рекомендується оформлення офіційного договору) або повторно звертатися до суду, з проханням встановити режим користування спільним майном.

Як розділити кредитне авто

Окремо варто розібратися в ситуаціях, коли після розпаду сім'ї доводиться ділити машину, придбану в кредит, і який ще не закритий. Особливість цих справ полягають в тому, що фінансові зобов'язання, набуті під час сімейного життя, також підлягають поділу між колишнім подружжям. Виходячи з цього, суди зазвичай приймають такі варіанти рішень.

Перший - машина переходить в повну власність того чоловіка, який нею постійно користується. Він повинен виплатити своїй колишній дружині (чоловікові) половину коштів за перший внесок з тієї суми, що вже сплачена за кредитом. Боргові зобов'язання поділяються, і залишок боргу банку буде погашати власник машини.

Другий - аналогічно першому варіанту авто стає особистим майном одного з подружжя і він повинен виплатити другому компенсацію у вигляді половини вже сплачених за нього коштів, але не розділяються зобов'язання по кредиту. У такій ситуації сторони можуть домовитися між собою, що той, кому дісталася машина, буде добровільно самостійно погашати борг перед банком. Або колишній дружині (чоловікові) без транспортного засобу доведеться заплатити свою частину кредиту, а потім повторно звернутися до суду для отримання компенсації з фактичного власника транспортного засобу.

У центрі правової допомоги Advocate24.info ви можете отримати вичерпну консультацію адвоката з питання розподілу машини. Ми також допоможемо з підготовкою позову в суд і веденням справи.

Голоси відсутні