Громадяни України які не досягли повнолітнього віку заборонено залишати країну без супроводу батьків, якщо ті не надали нотаріально завіреного дозволу на їх виїзд. Але даний документ видається тільки за наявності добровільної згоди одного або обох батьків, якщо хоч один виступає проти, то вирішити питання можна тільки в судовому порядку.
Що говорить закон
Якщо звернутися до закону України, що регламентує порядок проїзду через держкордон, то для покупки проїзних документів на неповнолітню дитину вона повинна подорожувати разом з батьками або мати від них дозвіл на виїзд. Схвалити поїздку повинні батько і мати, незалежного від того, чи перебувають вони на даний момент в законному шлюбі, і з ким з них проживає дитина.
Також ці процеси регулюються постановами Кабміну, які вказують на необхідність пред'являти дозвіл на виїзд від батьків під час проходження прикордонного контролю. Документ повинен бути завірений нотаріально, в ньому вказується, куди їде дитина, на який термін і мета поїздки. Якщо інформація про терміни або цілі поїздки в дозволі не збігається з проїзними документами, в перетині кордону буде відмовлено.
Закон передбачає ряд винятків, коли дитині для перетину державного кордону не обов'язково мати нотаріально завірений дозвіл на виїзд. Якщо у нього офіційно є тільки батько або мати, то можна пред'явити свідоцтво про смерть. Також допускається пред'явлення рішення суду, в якому другого з батьків визнали недієздатним, зниклим безвісти або позбавили батьківських прав. У всіх інших випадках, коли мати або батько дитини проти його виїзду з країни, слід звертатися до суду і отримувати дозвіл на конкретну поїздку.
Як довести свою позицію в суді
Для того щоб суд дозволив виїзд дитини без офіційної згоди матері або батька, потрібно дотриматися ряд умов. По-перше, відповідачем за позовом буде другий з батьків. Провести розгляд справи без його участі неможливо, тому що він повинен пояснити свою позицію.
По-друге, перед тим як звертатися в суд, слід вжити заходів до отримання добровільної згоди. Вам відмовлять в розгляді справи, якщо ви не повідомили іншого з батьків про майбутню поїздку, і він при свідках не відмовився оформити дозволу. Ще краще, якщо він складе офіційно нотаріально завірену відмову, в якій викладе причини свого рішення.
По-третє, ваші дії повинні проводитися виключно в інтересах дитини. Якщо відвідування іноземної країни не несе практичної потреби для нього (навчання, лікування, культурний розвиток і т.п.). Вам буде відмовлено, якщо поїздка здійснюється в особистих цілях, а дитину просто хочете взяти з собою.
По-четверте, одних тільки слів буде недостатньо, слід підготувати вагомі докази, наприклад медичні висновки, запрошення на навчання і т.п. Також суддя повинен змусити підлітка дати свідчення під час розгляду, з метою дізнатися чи хоче він зробити дану подорож.
Зверніть увагу
Щоб ви змогли здійснити заплановану поїздку, зверніть увагу на наступні моменти:
- Дозвіл видається на конкретну поїздку. Якщо ви пропустили час відправлення або вирішили змінити її мету і пункт призначення, то на кордоні даний документ визнають недійсним. Рішення суду повинно відповідати проїзними документами.
- Подавати позов до суду слід завчасно. Подібні справи розглядаються приблизно протягом місяця, плюс можливе оскарження в апеляційній інстанції і ще необхідно 10 днів, щоб рішення набрало законної сили. Тому рекомендується звертатися приблизно за 3-4 місяці, до дати запланованої поїздки.
- Для відвідування ряду країн потрібно оформлення візи, і пакет необхідних документів включає згоду на виїзд від батьків або інший аналогічні рішення суду.
Більш докладно про виїзд за кордон дітей молодше 18 років ви можете дізнатися у консультантів центру правової допомоги Advocate24.info.