Подружня пара може проживати на одній житловій площі без ведення спільного господарства, фактично як просто знайомі люди або навіть роз'їхатися на різні квартири, завести нові цивільні сім'ї і не підтримувати один з одним жодних стосунків. Але для закону ви все одно залишаєтеся осередком суспільства, що накладає певні обмеження. Ви не зможете самостійно використовувати право власності, вступати в новий шлюб, отримувати передбачені державою пільги і т.п.
Подібні ситуації виникають, коли чоловік або дружина категорично проти офіційного розірвання шлюбу, переслідуючи при цьому свої особисті цілі.
Чи можна розлучитися без обопільної згоди?
Як відомо, на милування нема силування, і наше законодавство дотримується тієї ж позиції. Будь-який з подружжя має право вимагати розірвання шлюбу, навіть якщо її чоловік або дружина виступають категорично проти. Більш того, ви можете взагалі не брати участь в судовому процесі, досить звернутися до профільного адвоката і оформити довіреність на представлення ваших інтересів в суді. В юридичній сфері дана послуга називається розлучення під ключ. Адвокат зробить все необхідне самостійно і по завершенню передасть вам на руки рішення суду про розірвання шлюбу, інших підтверджуючих документів не вимагається.
Відповідачем у таких справах виступає чоловік, який не дає згоди на розлучення. Він може обгрунтувати свою позицію в суді, і навіть подати клопотання про надання строку на примирення. Відмовити при подібному зверненні суд не має права, подібна норма закладена в сімейному кодексі. Але встановлення подібного терміну не зобов'язує вас до спільного проживання та ведення господарства, фактично на даний період часу просто відстрочується розгляд справи і винесення рішення. Також відповідач може затягувати процес, продаючи клопотання про перенесення засідань через хворобу, відрядженні по роботі і т.д., які не дозволяють йому брати в них участь. Або просто ігнорувати засідання, не з'являючись на них. Але навіть в такому випадку розгляд справи не може тривати вічно, і терміни винесення вердикту про розлучення в основному залежать від того, наскільки якісною юридичною підтримкою заручився позивач.
Що потрібно вказати в позові
Основним документом для початку шлюборозлучного процесу є позов від однієї зі сторін. Якщо ви вирішили робити це самостійно, то складайте його у вільній формі з обов'язковим зазначенням таких даних:
- Коли був зареєстрований шлюб, вкажіть дату, номер свідоцтва та по можливості прикладіть його копію.
- При наявності спільних неповнолітніх дітей, напишіть дані про них, додаються копії свідоцтв про народження і вказується інформація, з ким вони проживають на поточний момент часу.
- З якого часу ви практично не проживаєте зі своїм чоловіком як сім'я, тобто живете окремо або просто не ведете спільне господарство. Напишіть про причини, які до цього призвели.
- Чи існують між вами суперечки про майно, аліменти, місце проживання та дітей після розлучення. Дані питання будуть розглядатися в рамках окремих судових розглядів, але суддя враховує цю інформацію при прийнятті рішення.
- Причини, за якими ви вирішили розірвати шлюб. Позов заповнюється у вільній формі, але цей пункт рекомендується аргументувати і не обмежуватися простими формулювання, наприклад, не зійшлися характерами. Подумайте і вкажіть вагомі причини, такі як неучасть у вихованні дітей або різні погляди на цей процес, порушення правил спільного проживання, обмеження ваших прав і т.п.
Якщо ви твердо вирішили не вдаватися до допомоги сімейного адвоката, то рекомендуємо отримати консультацію профільного юриста по складанню позову. Спеціаліст допоможемо вам з правильними формулюваннями, що дозволить суду скласти правильне враження про вашу ситуації і вплине на швидкість прийняття рішення.
Якщо ви не знали про розлучення
Оскільки існує процедура розлучення без згоди одного з подружжя, то в рамках її застосування періодично суди виносять такі рішення заочно, тобто відповідач навіть не знав про процес. Тобто, вас можуть розвести не тільки без наявності згоди, але, навіть не повідомивши про даний факт.
У подібних ситуаціях можна подати позов про перегляд рішення суду і навіть домогтися його скасування. Ви повинні довести факт того, що не давали згоди на розлучення і не були повідомлені про судовий розгляд належним чином, також слід обґрунтувати причину своїх дій. Це можна зробити, навіть якщо з моменту офіційного розірвання шлюбу пройшов рік і більше.
Подібна процедура не поверне вам сім'ю, навіть якщо розлучення визнають недійсним, то ніхто не змусить вашого чоловіка (дружину) спробувати зберегти сім'ю, і повернутися до спільного проживання та ведення господарства. Для того щоб відновити відносини, потрібно вирішувати це питання безпосередньо зі своєю колишньою другою половинкою, адже ніхто не забороняє знову з'їхатися і надалі одружитися. Звертатися до апеляційної інстанції з метою спростувати заочний вердикт суду має сенс, щоб потім оскаржити наступні рішення про встановлення режиму проживання і спілкування з дітьми, поділ спільно нажитого майна або аліменти.
У центрі правової допомоги Advocate24.info ви можете отримати кваліфіковану юридичну підтримку, якщо ваш чоловік (дружина) не згоден розірвати шлюб, саботує шлюборозлучний процес, або без вашого відома суд виніс заочне рішення про розірвання шлюбу.