Закон України передбачає обовяззок батькові дитини (найчастіше це батько, але може бути і мати), який не є опікуном, виплачувати щомісяця певну суму на його утримання в розмірі не менше 30% від поточного прожиткового мінімуму, встановленого для неповнолітнього. При цьому не має значення, розведені батьки, перебувають у шлюбі, але не живуть разом або проживали раніше в цивільному шлюбі.
Загальновідомо, що питаннями аліментів займається суд, але це лише один з варіантів, який у всіх на слуху. У цій статті ми розповімо, які є форми виплат грошового утримання на дитину.
Виплата аліментів добровільно за договором
Складання договору на добровільну виплату аліментів є найбільш зручним способом для обох сторін. Для цього батьки обумовлюють між собою суму щомісячних виплат, після чого закріплюють досягнуту угоду з допомогою укладеного договору. Він підлягає обов'язковому посвідченню у нотаріуса.
Переваги добровільного договору про аліменти:
- Ви не витрачаєте час, нерви і гроші на судові засідання і оплату роботи адвоката.
- У договорі обумовлені всі пункти, за якими можуть бути запитані додаткові кошти, наприклад у випадку тяжкої хвороби дитини.
- Якщо платник порушить договір, достатньо звернутися до нотаріуса і той передасть до виконавчої служби рішення про стягнення боргу. Суд в даному випадку не потрібний.
Батьки дитини можуть самі без сторонньої допомоги досягти усної домовленості і дотримуватися її. Для цього платник звертається до бухгалтерії за місцем роботи і пише заяву, в якій зазначає, на який рахунок вони будуть переводити частину його зарплати. При бажанні кошти можна перераховувати або передавати самостійно, але в разі судового розгляду факт виплат буде складніше підтвердити.
Оформлення договору необов'язково, але рекомендується фахівцями з питань сімейного права. Якщо усна домовленість порушена однією із сторін, то розгляд відбувається тільки в суді, і виникає проблема з підтвердженням існування угоди і його умов. Такий розвиток подій не вигідно ні позивачу, ні відповідачу.
Компенсація або виплата аліментів за весь термін
Платити аліменти щомісяця поки дитина не досягла 18 років або 23 років, якщо надійде на очну форму навчання в інститут (виплати припиняються, якщо навчання перервано достроково) необов'язково. Існує механізм сплати відразу всієї суми або компенсації їх за рахунок передачі прав власності, найчастіше мова йде про нерухомість. Дана схема може бути застосована як з обопільної згоди, так і в особливих випадках, наприклад, платник виїжджає на ПМЖ за кордон.
Якщо розглядати варіант з компенсацією, то батько не опікун, передає на правах спільної власності дитині і опікуну об'єкт нерухомого майна, наприклад квартиру або будинок. Вартість переданого об'єкта буде врахована в якості аліментів. Для того щоб зробити таку угоду, слід отримати дозвіл з органів опіки.
У другому випадку платник просто збирає і перераховує на рахунок опікуна відразу всю суму, за весь час майбутніх виплат аліментів. Подібні угоди проходять на підставі рішення суду або за добровільною згодою, завіряються нотаріально в обов'язковому порядку.
Якщо аліменти були погашені за рахунок майна або виплати відразу всієї суми, то батько не опікун не позбавляється матеріальної відповідальності за свою дитину. Законом передбачено, що у нього можуть запросити додаткові кошти, якщо знадобиться дороге лікування дитини, компенсувати матеріальні збитки, завдані їм, і інші передбачені законом ситуації.
Отримати аліменти за рішенням суду
Питання про сплату аліментів можна вирішити і в судовому порядку. Такі судові розгляди можна розділити на три типи:
- Встановлення розміру аліментів.
- Стягнення коштів, невиплачених згідно з рішенням суду або добровільного договору.
- Встановлення розміру аліментів та стягнення грошей, які не виплачувалися раніше до подачі позову.
При розгляді таких справ пріоритетом для судової інстанції є інтереси дитини, умови його проживання, матеріальне забезпечення, спеціальні потреби (хронічна хвороба, інвалідність і т.п.) на підставі сукупності цих умов визначається розмір щомісячних виплат, як правило, у вигляді відсотка від щомісячного доходу. Якщо відповідач не має стабільного заробітку або його наявність неможливо підтвердити, в такому випадку може бути встановлена фіксована сума аліментів. Датою початку виплат вважається день подачі позовної заяви. Якщо суд тривав більше місяця, то відповідача можуть зобов'язати виплатити гроші за даний період безпосередньо в залі в суду.
Подати на стягнення несплачених аліментів можна на термін до трьох років з дати реєстрації позову в секретаріаті суду. При цьому ви повинні представити докази того, що вживали заходів до отримання грошових коштів, але платник ухилявся від виконання даних зобов'язань.
Про те, які документи необхідно на аліменти за договором, як подати в суд або скласти позовну заяву вас детально проконсультують адвокати по сімейних справах центру правової допомоги Advocate24. info.