Якщо факт батьківства викликає сумнів, то можна звернутися в клініку для проведення генетичної експертизи і вирішити дане питання в приватному порядку. Але мати та батько дитини не завжди можуть прийти до такого простого рішення, і тоді доводиться звертатися до суду.
Юридичні наслідки
Особа, яка довела свою непричетність до факту зачаття дитини, згідно із законом має бути виключена з актів реєстрації в якості його батька, також можна вимагати внести зміни в паспорт. Даний момент не має особливої важливості, але довівши що дитина не ваш ви:
- Автоматично звільняєтесь від сплати аліментів на його утримання.
- Дитину виключають зі списку ваших спадкоємців.
- Ви не несете за нього відповідальність як батько, тобто можете не компенсувати заподіяну дитиною збиток, і не будете притягуватися до адміністративної відповідальності за його дії.
А ось ім'я, по батькові та прізвище дитини змінити не можна. Точніше після даної справи діти, як і інші громадяни України, мають право самостійно вибрати, яке прізвище і по батькові використовувати і змінити їх за власним бажанням або не робити цього.
Хто може заперечити батьківство
Найчастіше позов про оскарження батьківства подають діючі або колишні чоловіки, яких автоматично вказали батьком на підставі положень Сімейного кодексу. Звернутися з позовом може і чоловік, який перебував з матір'ю в цивільному шлюбі, і сам визнав себе батьком дитини, подавши відповідну заяву, якщо на той момент його ввели в оману.
Якщо чоловік встиг подати позов або підтвердити свої наміри нотаріально, але після цього помер, продовжити оскаржувати його батьківства можуть найближчі родичі, наприклад батьки, рідні брати і сестри, дружина і діти.
Звернутися до суду з проханням виключити батька з актів реєстрації дитини може і мати, але термін подачі позову обмежений 12 місяцями з дати його народження. Таке обмеження викликане тим, що біологічна мати повинна мати уявлення про те хто справжній біологічний батько або хоча б вагомі підстави сумніватися в цьому. Час, відведений на подачу позову матір'ю, може бути збільшено, якщо суду надати суду докази про необхідність відновити цей термін.
Коли суд відмовить у розгляді справи
Вам відмовлять у прийнятті позову, в таких ситуаціях:
- якщо дитина ще не народилася або пройшло менше 10 місяців з дня народження;
- якщо дитина померла;
- якщо ви скористалися послугами штучного запліднення і знали що будуть використані інші генетичні матеріали;
- якщо чоловік свідомо знав, що не є біологічним батьком, але на момент реєстрації себе як батька приховав цей факт.
На повнолітніх дітей також не поширюються позови про оспорювання батьківства, адже за законом вони вже самі несуть за себе повну відповідальність і ніяких юридичних наслідків таке рішення суду фактично не має.
Як довести свою правоту в суді
Для того щоб суд прийняв ваш позов, і провів всі необхідні заходи слід заручитися професійною адвокатською підтримкою. При розгляді цивільних справ суд займає позицію, в якій позивач зобов'язаний довести свою правоту, а значить вам знадобляться факти, а не прості підозри.
Найпростішим виходом в такому випадку буде просити суд про встановлення спорідненості на підставі генетичної експертизи. Щоб було винесено рішення про її примусове застосування, мають бути подані непрямі докази невірності матері дитини. Це можуть бути відомості про тривале відрядження під час ймовірної дати зачаття, показання свідків, текстові, фото і відеоматеріали, які вказують на можливий зв'язок матері з іншим чоловіком. Навіть якщо відповідач не погодиться на експертизу, така його поведінка буде вагомою підставою для прийняття рішення на вашу користь.
У центрі правової допомоги Advocate24. Info ви зможете заручитися юридичною підтримкою фахівців у сімейних справах. Ми надаємо повний спектр послуг, від консультацій, до підготовки позову та представлення інтересів клієнта в суді.