Встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу

Згідно з чинним СК України пари, які проживають без офіційної реєстрації шлюбу (цивільний шлюб) і незалежно від наявності спільних дітей, вважаються сім'єю. У зв'язку з цим на них накладаються певні зобов'язання перед один одним, такі як право спільного володіння нажитим майном, розподіл боргових і кредитних зобов'язань, а також право успадкування.

Відразу обумовимо два важливих моменти, які часто зустрічаються в практиці роботи центру правової допомоги Advocate24.info. Перший - коли чоловік і жінка живуть разом, але у одного з них є не припинений офіційний шлюб, то в такому випадку вважається, що сім'я у цього чоловіка на даний момент часу є, і визнати іншу сім'ю неможливо.

Другий - якщо з вами проживає дитина батька чи матері від першого шлюбу, але другий партнер його не всиновив (удочерив) офіційно, то він не є за законом батьком і на нього не поширюються дані зобов'язання. Вони будуть діяти тільки на спільних дітей.

Навіщо це потрібно

Для чого вам може знадобитися визнати факт співжиття однією сім'єю:

  1. Якщо один з партнерів помер, то другий, таким чином, зможе стати спадкоємцем четвертої черги, за умови що час цивільного шлюбу перевищує 5 років.
  2. У разі смерті одного з партнерів другий отримає право оформити пенсію по втраті годувальника.
  3. Якщо цивільний шлюб розпався, то на майно і матеріальні цінності, придбані під час нього, діє поняття спільно нажитого майна. Виняток робиться лише в тому випадку, якщо між партнерами підписано договір, який регулює їх майнові права.

Можливі й інші варіанти, але вони не є приватними і докладніше про це вам розкажуть наші адвокати по сімейних справах під час консультації, розглядаючи конкретно вашу ситуацію.

Визнання цивільного шлюбу відбувається тільки в суді, але воно може бути добровільним або примусовим, обидва варіанти давайте розглянемо повторно.

Особливе провадження

За умови що чоловік і жінка не мають нічого проти офіційного визнання їх сім'єю, вони можуть провести дану процедуру у особливому проваджені. Обидва учасники справи звертаються із заявою до суду, в якому зазначено термін спільного проживання і просять визнати їх сім'єю, додатково додаються всілякі докази (особисте листування, договір оренди житла, нотаріально завірені показання свідків, спільні фото, відео тощо).

Якщо за час розгляду заяви судом жодні з партнерів його не відкликав і під час засідання обидва підтвердили свої наміри, то суд виносить рішення про факт проживання однією сім'єю.

Позовне провадження

Дана процедура застосовується в тому випадку, коли партнер по цивільному шлюбу проти його офіційного визнання або не може дати згоду з причини смерті, якщо числиться безвісти зниклою, втратив дієздатність і ін.

Тоді слід попередньо підготувати докази (зазначені в попередньому пункті), скласти і подати позовну заяву до суду. Відповідачем у такому процесі буде вважатися партнер, який відмовляється підтверджувати проживання однією сім'єю. Якщо він не може самостійно відстоювати свою точку зору, то відповідачем будуть його близькі родичі або офіційно уповноважена особа. Перемога в подібних справах на 90% залежить від попередньої стадії, на якій йде збір доказів. Щоб мати хороші шанси на успіх, рекомендується звернення за професійною юридичною підтримкою.

Щоб отримати конкретні рекомендації по визнанню вашої громадянської сім'ї, зверніться за консультацією до нашого центру правової допомоги Advocate24.info.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Успіх судового розгляду багато в чому залежить від професіоналізму адвоката, який представляє ваші інтереси. Це особливо важливо, коли друга сторона заручилася кваліфікованою юридичною підтримкою. Адже хороший адвокат має практичний досвід і знає всі тонкощі законодавс...
Громадяни України які не досягли 18 років не мають права перетинати державний кордон без наявності відповідного дозволу. Це може бути усна або письмова згода (завірена нотаріусом), або рішення суду що дає право виїзду з країни. Що і коли застосовується, давайте розглян...