Встановлення факту батьківства

Якщо пара живе в офіційно зареєстрованому шлюбі, то чоловік вважається батьком дитини за замовчуванням і його не внесуть до свідоцтва про народження тільки в разі написання офіційної відмови, заяви матері, що законний чоловік не є біологічним батьком, або якщо інший чоловік подасть позов на оспорювання батьківства.

Для сімей живуть у цивільному шлюбі, передбачена процедура добровільного встановлення факту батьківства ГОРАГСе. Чоловік і жінка повинні разом подати заяву, в якій вказати, що співмешканець це біологічний батько, і він добровільно визнає даний факт. Якщо ж чоловік відмовлятися визнавати свої батьківські права добровільно, то доведеться звернутися до суду з позовом про встановлення факту батьківства.

Якщо законний або цивільний чоловік відмовляється визнавати себе батьком, то мати і дитина не зможуть претендувати на аліменти, а також пенсію в разі втрати годувальника та спадщину в разі його смерті. Тому дане питання має настільки важливе юридичне значення, адже без встановлення факту спорідненості неможливо висувати інші законні вимоги.

Хто може подати позов?

Список осіб, які можуть подати позов на визнання факту спорідненості достатньо широкий. В першу чергу це мати і батько, також таке право мають офіційні опікуни. Після досягнення 18 річного віку в суд може звернутися і сама дитина.

Термін давності

Як зазначалося на початку, подібні справи зазвичай розглядаються не стільки з метою виявити біологічного батька, а для того щоб підтвердити права дитини на отримання аліментів або частки в спадщині. Тому по них не встановлюється термін давності, звернутися до суду можна навіть після повноліття дитини і за умови, що можливий біологічний батько помер кілька років тому.

Експертиза ДНК

Основним доказом у подібних справах, природно, є експертиза ДНК. Дослідження генетичного коду дитини і передбачуваного батька дозволяє отримати незаперечні докази. Якщо експертиза була проведена, то суд виносить рішення виключно за її результатами, інші докази не враховуються.

Недолік методу встановлення батька по генетичній експертизі полягає в тому, що відповідач може відмовитися від її проведення. Суд має право вимагати примусового дослідження ДНК, але передбачуваний біологічний батько має право послатися на законодавство України, в якому прописана заборона на відбір біометричних даних без особистої згоди. Також провести таке дослідження неможливо, якщо передбачуваний батько мертвий. У таких ситуаціях суд зобов'язаний вдаватися до розгляду непрямих доказів.

Непрямі докази батьківства

Підтвердити факт спорідненості через рішення суду можна і на підставі непрямих доказів, якщо вони будуть визнані досить вагомими. Це можуть бути спільні фото і відео, свідчення свідків, різні договори, наприклад, про спільну оренду квартири і т.д. Щоб правильно підготуватися до такої справи рекомендується заручитися професійної юридичною підтримкою.

У центрі правової допомоги Advocate24. Info ви можете отримати консультацію з питання встановлення факту батьківства, а також найняти для ведення вашої справи кваліфікованого сімейного адвоката.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Закон України передбачає обовяззок батькові дитини (найчастіше це батько, але може бути і мати), який не є опікуном, виплачувати щомісяця певну суму на його утримання в розмірі не менше 30% від поточного прожиткового мінімуму, встановленого для неповнолітнього. При цьому ...
Успіх судового розгляду багато в чому залежить від професіоналізму адвоката, який представляє ваші інтереси. Це особливо важливо, коли друга сторона заручилася кваліфікованою юридичною підтримкою. Адже хороший адвокат має практичний досвід і знає всі тонкощі законодавс...