Як отримати обов'язкову частку у спадщині

24.11.17

Дана частка обов'язково прописується в документі заповіту і повинна передатися вказаному в ньому правонаступнику, незалежно від будь-яких факторів. Цей нюанс чітко прописується в чинних законодавчих нормах і є обов'язковим до виконання. Правда, існує цілий ряд причин, які можуть перешкодити отримати належні людині майно. Як діяти в такій ситуації? Саме цій проблемі і присвячено цей матеріал.

Претенденти на обов'язкову частку спадщини

Це питання розглянуто у відповідній статті кодексу, чинного на території нашої країни. Перелік осіб виглядає наступним чином:

  • Діти, чоловік та жінка, а також особи, що знаходять на утриманні у покійного.
  • Діти, яким на момент смерті покійного ще не виповнилося вісімнадцять років, або ж особи, визнані нездатними до праці в ході лікарської експертизи.

Представлений список є повним і не підлягає розширенню на догоду тим чи іншим обставинам. Всі випадки, що виходять за його рамки, знаходяться в не закон.

Порядок оформлення обов'язкового спадщини

Для початку, спадкоємцям необхідно відвідати нотаріальну контору, розташовану за місцем проживання покійного. При цьому зробити це потрібно не пізніше, ніж через півроку після факту смерті заповідача. Важливо відзначити, що нотаріус обов'язково зажадає пред'явити певний набір документів, що підтверджують родинні зв'язки, паспорт, довідка про наявність частки в спадщині і права власності на майно, що фігурують в заповіті.

Після того, як фахівець закінчить перевірку справжності наданих документів, він зможе підготувати свідоцтво, згідно з яким спадкоємець зможе підтвердити своє право на отримання певного майна.

Як відмовитися від своєї частини?

Трапляються ситуації, коли приймачі не бажають отримувати права на отримання спадщини, повністю відмовляючись від нього. Для здійснення цієї дії потрібно звернутися до нотаріуса, який займається питаннями розділу спадкового майна спадкодавця і передати йому відповідні заяви, підтвердивши повну відмову від претензій на вказане в документі майно.

Важливий нюанс полягає в тому, що вакантне майно повинно бути в обов'язковому порядку розподілено між іншими спадкоємцями. Це означає, що при відмові від спадщини, людина не може передати свою частку третім особам, не зазначених в спочатку складеному завещательном документі.

Звичайно ж, якщо мова йде про дитину, яка ще не досягла повнолітнього віку, тоді заяву за нього повинен написати опікун. Подібна процедура відрізняється своєю складністю і вимагає досить багато часу для виконання. Незважаючи на це, досягти бажаного результату все таки можна.

Звичайно ж, отримання заповітного майна може бути значно ускладнено великою кількістю різних чинників, аж до судового розгляду. У професійній практиці виділяються наступні ситуації:

  1. Дуже часто спадкоємці залишаються незадоволеними початковим розподілом майна. Це призводить до оскарження рішення спадкодавця. Не рідко, подібні ситуації переходять в судову площину і їх рішення затягується на дуже тривалий час.
  2. Якщо померлий має борги, які передаються його приймачів в рамках заповідального документа. Не рідко це призводить до того, що всі чи кілька спадкоємців повністю відмовляються від відведеної для них частки.
  3. Може з'явитися новий спадкоємець, який володіє правами на майно згідно з нормами законодавства. В такому випадку необхідно використовувати процедуру перерозподілу, що теж значно затягує процес.

Це далеко не повний перелік різних труднощів. Щоб уникнути їх, краще відразу ж довіритися професіоналам, які зможуть відстояти Ваші інтереси.

Голоси відсутні