Згідно з чинними законодавчими нормами, після смерті громадянина, його майно повинно бути розділене між правонаступниками. При цьому заповідач має право ще за життя розподілити своє майно, самостійно вказавши частки, або ж обмежити права спадкоємців. Щоб зробити це, необхідно просто скласти спеціальний документ, званий заповітом.
Потрібно відзначити, що процедура позбавлення спадщини дозволяє повністю на законних підставах припинити перехід майна покійного до іншої особи. При цьому вона може бути проведена у відношенні як законних правонаступників, так і людей, які повинні були отримати майно в рамках заповіту.
Процедура позбавлення спадщини
Звичайно ж, для проходження даної процедури необхідно в обов'язковому порядку звернутися в судові інстанції. Правда, перед цим слід зайнятися формуванням повноцінної доказової бази, яка могла б допомогти у відстоюванні своєї позиції та інтересів. Важливо уточнити, що всього існує дві законні можливості позбавити спадкоємця його частки, обидві вони заслуговують окремого розгляду.
Через заповідальний документ
Відповідно до норм відповідних законів, кожна людина має повне право скласти документ, в якому будуть прописані всі передбачувані спадкоємці. Таким чином виходить розподілити майно між зацікавленими особами. При цьому домогтися анулювання документа можна в наступних випадках:
- Коли заповідальний документ складався без потрібної кількості свідків.
- Якщо спадкодавець, в момент складання документа, перебував під тиском, або ж був не в собі з точки зору медицини.
- У ситуаціях, коли заповіт було складено з порушенням законних норм.
- При підробці підпису.
Шляхом визнання спадкоємця негідним
Важливим нюансом є той факт, що скористатися цим способом можна виключно в тих ситуаціях, коли розгляд перейшло в судову площину. Тільки судові інстанції мають достатні повноваження, щоб визнати того чи іншого спадкоємця негідним належної йому частки майна покійного. При цьому зацікавлена сторона зобов'язана надати необхідні докази, що показують правдивість звинувачення.
Зокрема, розглядаються докази, що показують злочинні дії спадкоємця щодо заповідачі, або ж членів його сім'ї. Це означає, що людина може бути визнаний негідним, якщо буде доведено, що він свідомо намагався завдати шкоди майну, здоров'ю та життю людей, що знаходяться в родинних зв'язках з покійним.
Незважаючи на всі наведену доказову базу, дуже складно визнати негідним спадкоємця, що займає правами на так звану «обов'язкову частку». Згідно з відповідною статтею цивільного кодексу, під цю категорію спадкоємців підпадають неповнолітні діти, подружжя, батьки та утриманці заповідач
Можливі складності
Як це зазвичай буває в подібних справах, труднощі виникають через тих чи інших розбіжностей з родичами і потенційними спадкоємцями, які всіма силами намагаються відстояти свою частку майна, або ж примножити її. Виходом із ситуації може стати спроба досягти обопільної згоди в даному питанні, спробувавши піти на компроміс, що влаштовує всі зацікавлені сторони. Як показує практика, домогтися подібного розвитку подій буває дуже і дуже складно.
Іншим варіантом стане звернення до суду, де справа повинна бути всебічно розглянуто, з урахуванням поданих сторонами доказів. При цьому, що значно збільшити свої шанси на позитивний результат розглянутого розгляду, настійно рекомендується попередньо звернутися за допомогою до професійного адвоката, здатному вибудувати дієву лінію поведінки. Ну і звичайно, доведеться підкріплювати практично кожне сказане слово неспростовними доказами Вашої правоти, не забуваючи нівелювати будь-які можливі випади опонентів. Тільки такий підхід робить прийняття рішення суду на вашу користь можливим.