Відразу після завершення процедури розподілу спадкового майна, зазвичай з'являються незадоволені спадкоємці, які вважають, що заслуговують набагато більшу частку. Виходячи з великої адвокатської практики можна зробити висновок, що подібні претензії часто мають під собою досить значні підстави. Для відстоювання справедливості в цьому питанні потрібно оскаржувати спадок. При цьому оскаржувати можна розподіл часток не тільки серед спадкоємців, а й законних правонаступників.
Потрібно відзначити, що подібні суперечки проводяться виключно в порядку судового розгляду. Також розглянута процедура регулюється в рамках відповідних статей цивільного кодексу.
Як проводиться процедура
Використовуваний перелік дій оскарження спадщини в суді знаходиться в прямій залежності від тих підстав, за якими правонаступник отримав свою частину майна покійного. Згідно з нормами законодавства, існує всього два можливих способу, що вимагають окремого розгляду.
Згідно із заповітом
Спадкодавець має повне право вказати в цьому документі абсолютно будь-яка особа. При цьому не важливо, чи перебуває він з ним зв'язках родинного, тобто сімейного характеру чи ні. При подібному методі розподілу спадкового майна, кожна особа має можливість звернутися з позовом, в якому потрібно визнання цього документа недійсним, посилаючись на наступні обставини:
- Надавши докази того, що в момент написання заповідального документа спадкодавець не міг адекватно оцінювати свої дії і прийняті рішення.
- Довівши факт того, що заповіт підписувалося в умовах морального або фізичного тиску.
- При створенні заповідального документа були допущені помилки в оформленні, або ж в правових формулюваннях.
- Факт відсутності очевидців при укладанні угод в ситуаціях, коли ця умова є обов'язковою до виконання.
- Поставлена під заповітом підпис має сліди фальсифікації.
- Заповіт було підписано обманним шляхом, без усвідомленої згоди заповідача.
Крім іншого, правонаступник може бути визнаний негідним, так як таке визначення існує в Цивільному Кодексі. Звичайно ж, такий статус повинен бути доведений зацікавленою стороною.
Згідно законних підстав
При відсутності відповідного документа, спадок розподіляється між зацікавленими особами відповідно до прописаної в законі процедури. Відповідно до неї, майно розподіляється між родичами покійного, згідно зазначеної в Цивільному кодексі черзі. У цій ситуації оспорювання частки відбувається з доказом того, що той чи інший спадкоємець не вартий виділеної йому частки. При цьому розпочате переслідування повинно включати в себе розгляду всіх існуючих доказів і нюансів, щоб скласти максимально повну картину. З цієї причини, перш ніж подавати позов, необхідно як слід підготуватися до судового процесу. В ідеалі, потрібно заручитися підтримкою професійного адвоката.
Труднощі при оскарженні спадщини
Зазвичай, труднощі виникають при вирішенні конфліктних ситуацій між спадкоємцями. Важливо відзначити, що подібні питання вирішуються виключно в судовому порядку. Крім того, для звернення до судових інстанцій, необхідно мати для цього досить вагомі підстави, за допомогою яких можна обгрунтувати свою позицію. Зокрема, можна запросити проведення експертизи заповідального документа, яка може виявити допущені помилки при оформленні, некоректно вказану інформацію і так далі.
ієвим методом боротьби за спадок стало проведення експертизи ДНК. З її допомогою вдається максимально точно визначити родинні зв'язки покійного зі спадкоємцем. На підставі отриманої інформації вдається ефективно відстоювати права на отримання частки в спадщині, а також закликати інших зацікавлених осіб негідними.
Звичайно ж, це лише мала частина труднощів, з якою може зіткнутися людина в боротьбі за спадщини. Щоб значно полегшити для себе цей процес, рекомендується якомога швидше звернутися за допомогою до кваліфікованого адвоката.