На превеликий жаль, в сучасному світі несвоєчасна виплата заробітної стала якщо не нормою, то повсякденним явищем в нашій країні, яке вже не викликає ніякого подиву. Причому, це стосується тільки приватних компаній, але і державних організацій. Такий стан справ змушує багатьох людей боротися за дотримання своїх прав, добиваючись виплати зарплати в строк, а також погашення можливої заборгованості. При цьому, щоб даний процес був більш результативним, рекомендується звернутися за допомогою до професійних адвокатів. Їм відомі всі особливості і тонкощі законодавства, а також методи роботи в судових інстанціях.
Як відстояти свої права
Звичайно ж, для цього необхідно направити відповідну заяву в суд. У ньому слід викласти свою особисту, або ж колективне, вимога про стягнення з роботодавця заборгованості по заробітній платі. Потрібно відзначити, що воно повинно подаватися до суду, який розташовується за місцем прописки працівника або юридичною адресою фірми-боржника.
Звичайно ж, існує можливість домогтися мирного вирішення конфлікту, що склався, уклавши договір з роботодавцем. Але, як показує практика, таке трапляється дуже і дуже рідко є скоріше винятком з правил, ніж склалася тенденцією.
Що стосується судового стягнення, то воно може здійснюватися в двох різних порядках, а саме:
- Наказовому. Це досить проста і стисла в часі процедура. Відповідний наказ просто видається судом протягом трьох днів після відкриття судового провадження. Правда, існує дуже важливий нюанс, який полягає в тому, що наказовий порядок можливий тільки за умови наявності довідки про конкретний розмір заборгованості. Крім цього, доведеться надати документи, що підтверджують факт роботи на конкретно взятому підприємстві. При цьому відвідування суду не потрібно.
Позовній. Такий формат судового розгляду передбачає обов'язкову присутність всіх сторін конфлікту, або їх представників. Їм доведеться давати пояснення своїм діям, надавати докази, запрошувати свідків і так далі. Подібна процедура займає досить багато часу і може тривати від двох місяців до декількох років.
Нюанси стягнення заборгованості
Не потрібно забувати, що крім стягнення безпосередній заборгованості, кожен працівник має право вимагати грошової компенсації. Вона може бути обгрунтована декількома факторами, такими як зростання цін під час наявності заборгованості, моральною шкодою і так далі. Для її отримання необхідно ініціювати позовне провадження, так як дана процедура вимагає обов'язкового надання доказової бази.
Важливо уточнити, що перед позовом на отримання компенсації, необхідно попередньо отримати саму заборгованість. Фактично, це два послідовних судові розгляди. В ідеалі, всім цим повинен займатися професійний фахівець, який проведе Вас через всі складності даної процедури.
Ну і звичайно, не потрібно думати, що для отримання бажаного результату необхідно просто звернутися в суд, правильно склавши заяву. В ході роботи над справою можуть бути виявлені різні нюанси, виходячи з яких суд може відмовити працівнику. Пов'язано це може бути з різними факторами, починаючи неправомерностью вимог або малою кількістю доказів і закінчуючи недостатнім красномовством адвоката. Звичайно, після отримання відмови залишається можливість подати апеляцію, але перед нею рекомендується додатково підготуватися. Зокрема, зібрати більш значний пакет доказів, можливо, скооперуватися з іншими працівниками, подавши колективну заяву.
Підводячи підсумок залишається тільки зробити висновок, що цю процедуру, незважаючи на її складність, все ж можливо провести з позитивним для себе результатом. Головне тільки не намагатися зробити це самостійно, а попередньо заручитися підтримкою фахівця, адже людина без спеціальної підготовки може не знати певних законодавчих норм і так далі.