55555 Визнання шлюбу недійсним. Правові наслідки. Консультація в Києві | advocate24.info

Визнання шлюбу недійсним

Центр правової допомоги Advocate24.info надає послуги по встановленню законності реєстрації шлюбу. Якщо акт цивільного стану було укладено з порушенням діючих положень Сімейного кодексу України, його можна анулювати, і наші адвокати готові надати в цьому питанні всіляку правову підтримку.

Для того щоб шлюб був визнаний недійсним, існує ряд правових норм, які могли бути порушені при його реєстрації. Залежно від типу даного порушення їх можна розділити на дві групи:

  1. Шлюби, які мають явний характер порушення законодавства, в такому випадку вони скасовуються безпосередньо в Органі реєстрації актів цивільного стану при подачі відповідної заяви.
  2. Шлюби, які були укладені з порушенням, але в наслідок чого особи могли створити справжню сім'ю і проживати як законне подружжя. У такому випадку суд приймає рішення анулювати їх або визнати законними.

Детальніше про кожне з типів порушення і процедури скасування шлюбу буде розказано далі.

Анулювання шлюбу в РАЦСі

Через РАГС можна визнати недійсним висновок акта цивільного стану, якщо були допущені такі порушення:

  • один з подружжя на момент реєстрації перебував в іншому офіційному шлюбі.
  • чоловік і жінка є близькими кровними родичами, наприклад брат і сестра.
  • шлюб укладено з офіційно недієздатною особою.

У наведених вище випадках реєстрація вважається апріорі незаконним і для її скасування достатньо подати заяву та докази порушення.

Рішення суду про визнання шлюбу недійсним

У ряді випадків шлюб може бути оформлений з порушенням, проте для його скасування потрібне рішення суду. Справа в тому, що навіть якщо процедура була проведена не в повній відповідності з законом, то подружжя може жити сімейним життям і не мати нічого проти свого шлюбу. Тоді суд може прийняти даний факт до уваги і винести рішення про визнання факту реєстрації шлюбу законним.

До подібних ситуацій відносяться такі випадки:

  1. На момент реєстрації один з подружжя знаходився в стані наркотичного або алкогольного сп'яніння, або в неадекватному психологічному стані.
  2. Одні з подружжя дав згоду на шлюб з примусу, наприклад загроза позбавлення спадщини.
  3. Шлюб укладений між далекими родичами.
  4. У шлюб вступив неповнолітній громадянин, без наявності відповідного дозволу від батьків.
  5. Укладання фіктивного шлюбу.

Це найбільш популярні причини, за якими справа в обов'язковому порядку розглядається судом. Але даний список не є повним, докладніше про них ви можете дізнатися у наших консультантів.

Хто може почати процедуру

Звернеться за перевіркою законності шлюбу, може будь-який з подружжя. Також подати позов до суду можуть інші зацікавлені особи, такі як батьки, офіційні опікуни та інші особи, чиї права були порушені.

Також подібний судовий процес може бути розпочато за заявою органів прокуратури. Такий варіант передбачений Цивільним і Сімейним кодексом України, на той випадок, якщо шлюб є ​​фіктивним і укладений з метою приховування доходів або майна.

Подібні справи не мають терміну давності. Суд прийме позовну заяву навіть у тому випадку якщо чоловік і жінка вже складаються в розлученні або один з них вже помер.

Правові наслідки

На відміну від розлучення анулювання шлюбу має інші правові наслідки. На чоловіка і жінку, які фактично не були в законному шлюбі, не поширюються обов'язки подружжя. Тобто, втрачається право успадкування і при розділі спільно нажитого майна враховується пайова участь кожного з них у його придбанні. Також особа,яка  в'їхала на житлоплощу, не отримує права проживання і може бути виселена. Якщо один з подружжя отримував від іншого аліменти на власне утримання, після визнання шлюбу незаконним, воно зобов'язане компенсувати всі матеріальні витрати на термін до трьох років з дати рішення суду.

Важливий момент, наведені вище правові наслідки настають лише щодо особи, яка знала про порушення і свідомо приховала його від працівників РАЦСу.

Якщо ви вважаєте, що ваш шлюб був укладений з порушенням українського законодавства і хочете визнати його недійсним, зверніться за консультацією до центру правової допомоги Advocate24. Info. Кваліфіковані сімейні адвокати розглянуть вашу справу і допоможуть провести всі необхідні юридичні процедури в РАЦСі або судовій інстанції.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Громадяни України які не досягли 18 років не мають права перетинати державний кордон без наявності відповідного дозволу. Це може бути усна або письмова згода (завірена нотаріусом), або рішення суду що дає право виїзду з країни. Що і коли застосовується, давайте розглян...
Офіційну процедуру розірвання шлюбу прийнято називати просто розлученням, але це єдине спрощення, яке можна допустити в даному випадку. Законом України визначені підстави для припинення шлюбу, а саме: Шлюб автоматично вважається розірваним, якщо помер один з подруж...