Складання заповіту

Будь-який дієздатний громадянин має право скласти заповіт і вказати в ньому фізичну або юридичну особу, або державу, як власного спадкоємця. Але зробити це потрібно з урахуванням чинного законодавства, щоб вашу останню волю не змогли оскаржити в суді.

Як скласти офіційний заповіт

Щоб скласти заповіт потрібно виконати наступні умови:

  • Бути дієздатним громадянином України, згідно із законом це особи старше 18 років без психологічних захворювань або інших причин, які впливають на вашу можливість вільно формулювати і висловлювати свої думки. Якщо підліток одружився після 16 років на підставі дозволу батьків або опікунів, то він також вважається  дієздатним.
  • Підготувати текст, врахуйте, що якщо він буде порушувати чужі права або містити неприпустимі умови, то юридичну силу даного документа можуть оскаржити.
  • Звернутися до нотаріуса або до уповноваженої особи. Заповіт допускається складати на спеціальних державних бланках, захищених від підробки і які мають інвентарний номер. Нотаріус заносить текст в спеціальний бланк або записує його з ваших слів. Крім нотаріуса оформити заповіт може ряд передбачених законом осіб, в селах це голови місцевих рад (якщо там немає практикуючих нотаріусів), в лікарнях головлікарі, на кораблі капітан, у військовій частині командир частини і т.п.
  • Володіти власністю, яку заповідає. При складанні документа ви не зобов'язані підтверджувати свої права, фактично вам вірять на слово. Але спадкоємці не зможуть отримати майно, на яке не будуть пред'явлені відповідні правовстановлюючі документи. Кожна позиція заповіту перевіряється окремо, якщо права на неї не підтверджені, то щодо цього майна документ вважається недійсним.
  • Для складання заповіту потрібна особиста присутність, також ви повинні пред'явити паспорт та ідентифікаційний код (довідку відмови від коду з релігійних причин). Воно не складається за дорученням. Все що може зробити посередник - це в вашій присутності поставити свій підпис під документом, якщо спадкодавець фізично не в змозі виконати дану дію. Такою довіреною особою не може бути особа, зазначена в заповіті.

Складати заповіт можна в будь-якому віці, при наявності статусу дієздатного громадянина. Це не остаточний документ, його можна змінювати необмежену кількість разів, остання редакція автоматично скасовує попередню.

Чим вам допоможе юрист?

Згідно з українським законодавством, заповіт має більшу юридичну силу, ніж права спадкування, отримані на підставі кровної спорідненості. Але, тим не менш, існує два незалежних один від одного інституту спадкування і тільки юрист допоможе так скласти текст, щоб максимально точно виконати вашу волю. Нотаріуси, і особливо інші уповноважені згідно із законом особи, не надають подібних послуг, тому що їх обов'язки полягають лише в підтвердженні законності процедури складання заповіту.

У заповіті повинно бути чітко прописано, який вид власності, на яких умовах і до кого переходить. Якщо об'єкта немає в списку, отже, він буде розподілятися між спадкоємцями по праву спорідненості. При цьому законом передбачено хто з родичів має пріоритет в отриманні майна спадкодавця, і змінити цей порядок можна тільки за допомогою заповіту. Також за заповітом права  на успадкування не можна позбавити певні категорії громадян, це діти віком до 18 років і недієздатні діти, недієздатні батьки, вдова або вдівець спадкодавця.

Ви можете вказати в заповіті особливі умови користування своїм майном після смерті. Наприклад, майнові права перейдуть до конкретної людини, за умови, що він виплатить грошову компенсацію іншим претендентам, або ж їм буде надано право проживання. Можна висувати і інші вимоги, головне щоб вони не порушували чужих прав і свобод. Для цього рекомендуємо проконсультуватися у профільного юриста, він сформує ці пункти документа таким чином, щоб спадкоємці були зобов'язані їх виконати, і не змогли опротестувати в суді.

У центрі правової допомоги Advocate24.info ви отримаєте кваліфіковану юридичну підтримку зі складання заповіту.

Середнє: 5 (1 голос)

отримайте консультацію адвоката

безкоштовно

прямо зараз

+38 (096) 38 38 111

Советы по теме

Успіх судового розгляду багато в чому залежить від професіоналізму адвоката, який представляє ваші інтереси. Це особливо важливо, коли друга сторона заручилася кваліфікованою юридичною підтримкою. Адже хороший адвокат має практичний досвід і знає всі тонкощі законодавс...
Офіційну процедуру розірвання шлюбу прийнято називати просто розлученням, але це єдине спрощення, яке можна допустити в даному випадку. Законом України визначені підстави для припинення шлюбу, а саме: Шлюб автоматично вважається розірваним, якщо помер один з подруж...